Tunel pod Ursynowem gotowy. Otwarcie opóźnione

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy gotowy! Kiedy otwarcie?

2021-08-07 7:10

Wielomiesięczne przeciąganie terminu otwarcia tunelu pod Ursynowem na Południowej Obwodnicy Warszawy dobiega końca? Tak mogłoby się wydawać patrząc na ostatnie zapewnienia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Wszystkie prace drogowe na tunelowym odcinku S2 już się zakończyły - zapewniają drogowcy. Zatem kiedy możemy się spodziewać udostępnienia kierowcom podziemnej przeprawy? Urzędnicy podali termin!

W ramach testów i odbiorów poszczególnych systemów bezpieczeństwa w tunelu sprawdzane jest zasilanie podstawowe i awaryjne, systemy alarmowe (w tym komunikaty głosowe), odwodnienie, oświetlenie oraz wentylacja, np. poprzez próbę z „gorącym dymem” (symulującą prawdziwy pożar) - tłumaczy Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA. Drogowcy ukończyli już wszystkie prace w tunelu pod Ursynowem. Urzędnicy w końcu mogą zająć się odbiorem tej skomplikowanej inwestycji. Inspektor nadzoru budowlanego rozpoczął procedurę wydania pozwolenia na użytkowanie dla budynku Centrum Zarządzania Tunelem. - Po uzyskaniu decyzji zacznie tam działać obsługa zarządzania tunelem, Punkt Informacji Drogowej, a docelowo również Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem - dodała rzeczniczka GDDKiA.

1 lipca drogowcy udostępnili tunel dziennikarzom. Reporterzy "SE" jako pierwsi przejechali wtedy gotową przeprawą. Wówczas Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski wskazywał jaki termin otwarcia jest najbardziej prawdopodobny. - To skomplikowany obiekt oraz pierwszy, takiej długości tunel drogowy realizowany w ciągu drogi ekspresowej. Chcielibyśmy go otworzyć we wrześniu, jednak nie mogę tego obiecać - mówił w lipcu dyrektor.

Termin otwarcia był wielokrotnie przekładany. Pierwotnie miało to nastąpić w sierpniu 2020 roku. Dopiero w grudniu, tuż przed Bożym Narodzeniem, kierowcy dostali kilkunastokilometrowy fragment Południowej Obwodnicy Warszawy od węzła Lubelska do węzła Wilanów. Na budowę tunelu dołączono do umowy specjalny aneks, który przedłużył termin do końca marca 2021. Ostatecznie otwarcie tunelu staje się realne dopiero teraz.

- Po zakończeniu testów i uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, już w najbliższych tygodniach będzie można udostępnić tunel kierowcom - stwierdziła Małgorzata Tarnowska. Nie sprecyzowała jednak, o ile tygodni chodzi.

Budowa całej Południowej Obwodnicy Warszawy pochłonęła około 2 mld zł z czego około miliard poszedł na budowę tunelu.

Przejechaliśmy gotowym tunelem POW. Otwarcie opóźnione!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE