Szpital Południowy przeżywa covidowe oblężenie

i

Autor: UM WARSZAWA Szpital Południowy przeżywa covidowe oblężenie

Koronawirus 02.12.2021. W warszawskich szpitalach zabraknie miejsc?

2021-12-02 17:08

Zapełnił się Szpital Południowy w Warszawie, który jest tymczasowym szpitalem do leczenia osób zakażonych COVID-19. Aktualnie w placówce przebywa 292 chorych na 300 łóżek. Z 50 łóżek respiratorowych, gdzie trafiają pacjenci w najcięższym stanie, zajętych jest 45 miejsc - poinformował w czwartek stołeczny ratusz.

W Szpitalu Południowym, zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia jest uruchomionych 300 łóżek. W tej chwili przebywa w nim 292 chorych, w tym 45 pacjentów na łóżkach respiratorowych.

"Szpital Południowy w 100 proc. wykonał powierzone zadanie. Placówka przygotowała i uruchomiła 300 łóżek do leczenia chorych na COVID-19. Wolne łóżka zapełniają się błyskawicznie i zdarzały się już sytuacje, kiedy w szpitalu zajęte były wszystkie z 50 łóżek respiratorowych. Dodam, że w walkę z pandemią po raz kolejny zaangażowane są również pozostałe miejskie szpitale: Praski, Bielański, Czerniakowski, Wolski, Solec, Grochowski. Te placówki razem ze Szpitalem Południowym zapewniają już ponad 700 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem" - poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

W Szpitalu Południowym, w miarę możliwości, utrzymywane są również miejsca rezerwowe. "To zwykle 6-8 wolnych łóżek, gdzie można przenieść pacjentów podczas zmiany pościeli i dezynfekcji łóżka. Rezerwa obejmuje również wolne 2 łóżka respiratorowe, gdzie trafiają pacjenci leczeni w szpitalu, których stan uległ nagłemu pogorszeniu" - przekazał ratusz.

W szpitalu została zaprojektowana i wybudowana całkowicie nowa, dodatkowa instalacja tlenowa. Dzięki temu placówka może leczyć łącznie 300 pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy jednocześnie wymagają stałego podłączenia do tlenu.

Obecnie, poza Szpitalem Południowym, najwięcej osób zakażonych COVID-19 przebywa w Szpitalu Praskim (182 pacjentów), Bielańskim (95 pacjentów), Wolskim (53 pacjentów), Czerniakowskim (40 pacjentów), Grochowskim (31 pacjentów) oraz w Solcu (13).

Sonda
Czy ponowne przekształcenie PGE Narodowego w szpital tymczasowy to dobry pomysł?
Przedstawiciele miasta przejęli szpital Południowy. Weszli w asyście straży miejskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE