Mamy dość życia bez kaloryferów! Protest pod urzędem dzielnicy Praga-Północ

2022-01-24 20:12
Mamy dość życia bez kaloryferów! Protest pod urzędem dzielnicy Praga-Północ
Autor: Marcin Wziontek/SE

Chcemy ciepła! Chcemy ciepła! - skandował tłum mieszkańców pod urzędem dzielnicy na Pradze-Północ. W XXI wieku bardzo wiele rodzin, mieszkających w Warszawie, wciąż nie ma centralnego ogrzewania w mieszkaniach. Z tego powodu kilkudziesięciu lokatorów „komunałek” przyszło w poniedziałek wieczorem pod ratusz.

Protestujący otoczeni przez policyjną obstawę domagali się podłączenia do sieci centralnego ogrzewania budynków uwolnionych od roszczeń reprywatyzacyjnych. - To chore, że urzędnicy nie biorą odpowiedzialności za mieszkańców i przyznają lokale komunalne, których ogrzanie kosztuje krocie - grzmiała Zenobia Żaczek (48 l.) z Komitetu Obrony Praw Lokatorów.

- Mieszkanie ma 4 metry wysokości, stare okna, bardzo ciężko o ciepło bez ogrzewania centralnego. Muszę ogrzewać je butlą gazową. Na grzanie farelką mnie nie stać - żaliła się Ewa Weder (60 l.), mieszkanka kamienicy przy ul. Wileńskiej.

Protestujący domagają się jasnych deklaracji – kiedy w ich mieszkaniach wreszcie zagoszczą kaloryfery? Bez ogrzewania na Pradze są takie ulice jak Brzeska, Grajewska, Grodzieńska, Mała, Środkowa, Siedlecka, Wileńska, Wołomińska czy Ząbkowska. Przedstawiciele ratusza rozkładają ręce.

- Niestety, nie do wszystkich budynków dostawca ciepła chce wykonać przyłączenie, ze względu na brak opłacalności ekonomicznej przedsięwzięcia. Ponadto, pieniądze na przystosowanie samych budynków do wykonania c.o. przyznają władze miasta, a przy problemach budżetowych te finanse są ograniczone - tłumaczy Dariusz Kacprzak, wiceburmistrz Pragi-Północ. Ale przekonuje, że podłączenie praskich budynków do centralnego ogrzewania jest priorytetem. - W przypadku rewitalizacji Pragi to kluczowe przedsięwzięcie. Udało się już przyłączyć do centralnego ogrzewania 140 nieruchomości. Na koniec 2023 roku ta liczba wzrośnie do 200 – podsumowuje Dariusz Kacprzak.

Sonda
Czy masz dostęp do centralnego ogrzewania?
Dostali gigantyczną podwyżkę ceny gazu na święta. Wielopokoleniowa piekarnia na Pradze upada!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE