Śmierć coraz droższa! Ceny pochówków niewyobrażalnie wzrosły

i

Autor: PAWEŁ DĄBROWSKI/SUPER EXPRESS Śmierć coraz droższa! Ceny pochówków niewyobrażalnie wzrosły

Śmierć coraz droższa! Ceny pochówków niewyobrażalnie wzrosły

2022-01-24 6:00

Śmierć robi się coraz droższa. Zgonów w pandemii koronawirusa nie brakuje, a ceny pogrzebów zastraszająco rosną. Nawet 1500 zł więcej zapłacimy w tym roku za najtańszą organizację pochówku osoby zmarłej. Ceny wchodzące w skład ceremonii pogrzebowej dosłownie szaleją. Ile teraz wyniesie pochowanie naszych bliskich?

Rosnące ceny produktów na sklepowych półkach, paliwa, czy rozmaitych materiałów, zaczęły się przekładać na sytuacje w każdej możliwej branży. Dłużej czekamy na nowe samochody, sprzedawcy notują problemy z dostawą elektroniki, a drogowe inwestycje łapią gigantyczne opóźnienia. Drożyzna zawitała również do zakładów pogrzebowych i kościelnych kancelarii.

Okazuje się, że kwoty, jakie trzeba wyłożyć, organizując nawet najtańszą z możliwych ceremonii, dosłownie zwalają z nóg. - Przykładowo na cmentarzu Północnym sama opłata kancelaryjna za pochowanie, jeśli rodzina ma już swój wymurowany grób, wynosi 2190 zł. Te ceny dyktuje zarząd cmentarza. Przypuszczam, że tak odreagowują podwyżki podatków, cen wywozu śmieci, kwiatów, czy utrzymanie terenu - tłumaczy w rozmowie z "Super Expressem" Sławomir Wrocławski z zakładu pogrzebowego "Elizjum" na Białołęce.

Ceny poszybowały nie tylko w zarządach nekropolii… - Za murarza zapłacimy średnio od 1200 do 1400 zł. Msza pogrzebowa to w tej chwili koszt między 800 a 1000 zł. W mniejszych podwarszawskich parafiach potrafią krzyknąć nawet i 1500 zł - dodaje pracownik domu pogrzebowego.

Podwyżki widać gołym okiem. Za najtańszą sosnową trumnę zapłacimy średnio 1200 zł. Dębowa to koszt około 1500 zł. Jeśli jednak rodzina zmarłego wybierze ten wyższy segment, to ceny mogą dochodzić nawet do 4000 zł. - Ceny trumien poszły o około 300-400 zł do góry względem ubiegłego roku. Jak podliczymy wszystkie podwyżki związane z organizacją całego pochówku, to wyjdzie nam jakieś 1000-1500 zł więcej. A przecież zasiłek pogrzebowy nie wzrósł - podsumował Sławomir Wrocławski.

Sonda
Czy zasiłek pogrzebowy powinien być wyższy?
Ceny pogrzebów szaleją! Nie będzie nas stać na pogrzeb?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE