Marsz Niepodległości 2022. MSWiA wprowadzi specjalny zakaz. Dotyczy tylko trzech miast

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS

Ciekawe

Marsz Niepodległości 2022. MSWiA wprowadzi specjalny zakaz. Dotyczy tylko trzech miast

2022-11-09 18:29

Marsz Niepodległości 2022 to wydarzenie budzące co roku wiele emocji. 11 listopada ulicami Warszawy przemaszeruje tłum świętujący odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W minionych latach podczas tego cyklicznego wydarzenia nie brakowało niebezpiecznych sytuacji. W tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce w trzech miastach wprowadzić zakaz, który ma wpłynąć na bezpieczeństwo uczestników Marszu Niepodległości 2022. O co chodzi? Szczegóły w artykule.

Marsz Niepodległości 2022 w Warszawie

O godz. 14 w piątek, 11 listopada, na rondzie Dmowskiego rozpocznie się Marsz Niepodległości. W tym roku uczestnicy wydarzenia przemaszerują ulicami Warszawy pod hasłem "Silny Naród, Wielka Polska". Marsz Niepodległości przejdzie Al. Jerozolimskimi do ronda De'Gaulle'a, a następnie mostem Poniatowskiego, z którego uczestnicy zejdą na błonia Stadionu Narodowego.

Marsz Niepodległości 2022 - policja szykuje się na 11 listopada

W środę (9 listopada) w związku z 11 listopada Komendzie Stołecznej Policji odbyła się odprawa z udziałem wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika i komendanta głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. Dowódcy poszczególnych operacji złożyli meldunki o gotowości do działań.

Rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak podkreślił, że podstawowym celem policjantów jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników wszelkich wydarzeń na ulicach Warszawy. Zapewnił też, że funkcjonariusze są świadomi możliwych zagrożeń i dlatego przygotowali się na wiele wariantów działania. "Będziemy działać z lądu, z wody, ale także z powietrza, bowiem sprzęt specjalistyczny również będzie wykorzystywany w ramach zabezpieczeń wydarzeń" - powiedział. Zaznaczył, że na ulicach Warszawy będzie bardzo dużo policjantów, ale ze względów bezpieczeństwa nie będzie dokładnie informował o siłach policyjnych i rodzaju sprzętu, który będzie wykorzystywany.

Nadkom. Marczak podkreślił, że funkcjonariusze będą także zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju zachowania prowokacyjne i sytuacje niebezpieczne.

"Tutaj szczególny apel do wszystkich osób przebywających na ulicach Warszawy i nie tylko, aby w przypadku zaobserwowania niebezpiecznych sytuacji - mówimy o pozostawianiu przedmiotów, zachowaniu, które świadczyłoby, że dana osoba się stresuje i unika kontaktu z policjantami - prosimy niezwłocznie poinformować o tym funkcjonariuszy" - powiedział rzecznik KSP.

Jak podkreślił, policjanci zweryfikują każdą informację, nawet jeśli wydawać się będzie mało wiarygodna.

MSWiA wprowadzi zakaz w trzech miastach?

MSWiA w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu planuje zakazać noszenia broni 11 listopada. Ministerstwo wyjaśniło, że powodem takich rozwiązań ma być "zapewnienie bezpieczeństwa publicznego".

"Ze względu na przewidywaną kilkusettysięczną liczbę uczestników różnego rodzaju wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, a także sytuację międzynarodową, istnieje konieczność zapewnienia wzmocnionych rygorów bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze miasta stołecznego Warszawy oraz miasta Krakowa i Wrocławia. Wprowadzenie zakazu zmniejszy ryzyko wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bowiem posiadacze broni nie będą mogli nosić ani przemieszczać się z bronią, dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym niebezpieczeństwo dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych i jej użycia" - podano uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Nie wiadomo jeszcze, czy rozporządzenie faktycznie będzie obowiązywało 11 listopada.

Sonda
Czy planujesz wybrać się w tym roku na Marsz Niepodległości?
Nasi Partnerzy polecają