Marta Lempart jak żołnierka AK i uczestniczka Powstania Warszawskiego? Wyróżnienie wywołało burzę! "Profanacja"

2021-09-20 18:36
Marta Lempart
Autor: Facebook Marta Lempart

Marta Lempart jest znana działaczką społeczną, inicjatorką powstania "Ogólnopolskiego Strajku Kobiet", który organizował protesty w tym i w ubiegłym roku w Warszawie i wielu innych polskich miastach. Teraz liderkę "OSK" spotkał niezwykły zaszczyt. Lempart dostała nominację do niezwykle ważnej nagrody! Sam Rafał Trzaskowski pisząc o kandydatkach do tytułu napisał - nasze autorytety i nasza duma! Emocje budzi jednak fakt, że w tym samym konkursie została nominowana również Wanda Trawczyk-Stawska, uczestniczka powstania warszawskiego.

Marta Lempart jest inicjatorką i liderką Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Szczególną rolę w życiu społecznym odegrała na przełomie 2020 i 2021 roku. Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, którego wyrok zaostrzył prawo aborcyjne w Polsce, to właśnie Lempart stała się twarzą ogólnopolskiego sprzeciwu wobec decyzji TK. Działaczka przewodziła manifestacjom prowadzonym w Warszawie. Teraz za swoją działalność na rzecz praw kobiet może otrzymać niezwykłe wyróżnienie. Warszawski ratusz opublikował listę 10 nazwisk kobiet nominowanych w konkursie na Warszawiankę Roku 2021. Prócz Lempart o nagrodę powalczą m.in. Agnieszka Sikora - autorka ponad trzystu reportaży radiowych i telewizyjnych o tematyce społecznej. Jest też jedna osoba związana ze środowiskiem Marty Lempart - to Katarzyna Augustynek (Babcia Kasia) - "ikona protestów ulicznych w Warszawie". Wśród nominowanych nie zabrakło Wandy Traczyk-Stawskiej - harcerki Szarych Szeregów, uczestniczki powstania warszawskiego. Nie wszystkim podoba się to, że działaczka na rzecz praw kobiet i weteranka wojny uczestniczą w tym samym plebiscycie. - To profanacja pamięci warszawianek, które walczyły i zginęły w obronie Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego i walk o Warszawę - czytamy w komentarzach na Twitterze.

Jak informuje stołeczny ratusz, "plebiscyt ma na celu uhonorowanie kobiety, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy". - Tytuł Warszawianki Roku w 2021 roku zostanie przyznany zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i realizację działań na rzecz promowania wartości tj.: otwartość, tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie - czytamy w komunikacie miasta. Sam Rafał Trzaskowski jest zachwycony tym, jakie nazwiska pojawiły się wśród nominowanych. 

Wrocław. Nagroda dla Marty Lempart wywołała skandal! Chcą jej wszystko odebrać! [ZDJĘCIA]

- Zaangażowane, mądre, empatyczne. Działające na rzecz kobiet, praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego. Na rzecz Miasta Stołecznego Warszawa. Nasze autorytety i nasza duma – poznajcie wyjątkowe kobiety nominowane do tegorocznej nagrody #Warszawianka Roku i zagłosujcie - napisał na Facebooku prezydent Warszawy. Głosowanie trwa do 22 października. Swój głos można oddać tutaj.

Tak mieszka Marta Lempart
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE