Wenecja Mazowsza i gigantyczna twierdza. Turystyczne perełki tuż pod Warszawą czekają!

2022-05-23 7:17
Niezwykłe Mazowsze. Otwarcie sezonu turystycznego 2022
Autor: Marcin Wziontek / Super Express Niezwykłe Mazowsze. Otwarcie sezonu turystycznego 2022

Wenecja Mazowsza i inne atrakcje turystyczne na Mazowszu. Sezon turystyczny oficjalnie wystartował! Nie wszyscy mieszkańcy stolicy wiedzą, że prawdziwe perełki mają tuż pod nosem. Czym jest Mazowiecka Wenecja? Dlaczego Pułtusk doczekał się tego miana? Gdzie jest najdłuższy brukowany rynek w Europie i gdzie powstaje najwięcej filmów wojennych? Reporterzy "Super Expressu" wyruszyli, żeby to sprawdzić.

Wenecja Mazowsza - atrakcje na weekend

Godzinę drogi na północ od Warszawy leży Pułtusk. Każdy, kto nie kojarzy tego miejsca z atrakcjami turystycznymi koniecznie musi się tam wybrać. Nad malowniczą wstęgą Narwi góruje zamek, który skrywa wiele tajemnic. Gościł w nim nawet cesarz Napoleon Bonaparte! Jak zapewnia dyrektor zamku, w nocy na jego korytarzach spotkać można Białą Damę. - To stała lokatorka i ukazuje się niektórym gościom - powiedział Michał Kisiel.

Pułtusk dzięki licznym kanałom i pobliskiej Narwi nazywany jest Mazowiecką Wenecją. Jest idealnym miejscem dla miłośników wodnej turystyki. W wakacje można wybrać się tu na spływy kajakowe i romantyczne rejsy gondolą.

Miasto może poszczycić się też najdłuższym brukowanym rynkiem w Europie. Plac ma długość aż 400 metrów, a na jego środku znajduje się średniowieczna wieża, z której można podziwiać panoramę miasta. Warto jest wybrać się tam w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele. Przeniesiemy się wtedy w dawne czasy. Wszystko za sprawą Jarmarku Średniowiecznego, na którym skosztujemy regionalnych przysmaków i postrzelamy z łuku.

Tajemnice Twierdzy Modlin - wyjątkowa atrakcja turystyczna tuż pod Warszawą

Nie lada gratką dla miłośników historii jest też znajdująca się w Nowym Dworze Mazowieckim Twierdza Modlin. Ta gigantyczna forteca pod Warszawą skrywa wiele tajemnic. Wybudowali ją Rosjanie, a car Mikołaj I bardzo chętnie przyjmował w niej gości. Po odzyskaniu niepodległości przeszła w Polskie ręce. We wrześniu 1939 roku bohatersko bronili jej przed Niemcami nasi żołnierze. Żeby upamiętnić te wydarzenia Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin zorganizowało interaktywną wystawę. Można na niej przymierzyć hełmy z epoki, zobaczyć prawdziwy polski czołg i poczuć się jak strzelec karabinu maszynowego.

Na spragnionych mocnych wrażeń czeka także nocne zwiedzanie z pochodniami i bieg po najdłuższych koszarach w Europie. Ich długość to aż 2 kilometry! Twierdza jest od lat miejscem, gdzie powstają dziesiątki filmów, szczególnie wojennych i historycznych. W jej murach kręcono m.in. kultową komedię C.K. Dezerterzy, a także kinową adaptację Pana Tadeusza.

Nie tylko Pułtusk i Modlin - co warto zobaczyć na Mazowszu

W piątek (20 maja) oficjalnie otwarto sezon turystyczny na Mazowszu. Ten ulubiony przez wszystkich czas został zainaugurowany na konferencji w Pułtusku przez marszałka Adama Struzika, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Izabelę Stelmańską, burmistrza Pułtuska Wojciecha Grzegorczyka i dyrektora Zamku w Pułtusku Michała Kisiela. - Otwieramy sezon turystyczny na Mazowszu. W każdej gminie czeka na nas historia i znakomita kuchnia. Zapraszam do naszego pięknego regionu! – powiedział Adam Struzik.

Marszałek zdradził, które miejsca na Mazowszu najchętniej odwiedza w wakacje. - Gdybym miał zarekomendować, to na pewno polecam odwiedzić Muzeum Mazowieckie w Płocku. Na południu województwa Szydłowiec z przepięknymi zabytkami i Siedlce na wschodzie – powiedział. I dodał: - Zachęcam oczywiście do eksplorowania całego Mazowsza, to bardzo różnorodna kraina.

Kamperem na wakacje - caravaning, nowy trend wakacyjny

W tym samym czasie odbyła się w Pułtusku niezwykła impreza - I Mazowiecki Zlot Caravaningowy. Posiadacze kamperów, czyli turystycznych domów na kółkach zjechali się z całej Polski by razem spędzić czas. Okazuje się, że to co raz bardziej popularna forma wakacyjnego wypoczynku. - Od czasów pandemii bardzo wzrosło zainteresowanie kamperami, ponieważ dają dużą niezależność. Poprzez tego typu imprezy chcemy promować ideę caravaningu połączoną z aktywnymi formami wypoczynku - powiedział Janek Żdżarski, rzecznik Grupy Zasada, do której należy m.in Warszawskie Centrum Caravaningu – organizator Zlotu. 

Sonda
Wolisz wakacje za granicą, czy w Polsce?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE