Mazowieckie. Wojewoda ogłasza ALERT. Kolejne zagrożenie dla mieszkańców, sprawa jest poważna

2021-05-05 16:31 Michał Michalak
Mazowieckie. Akcja szczepień nie przyniosła rezultatu! Nowe zagrożenie dla mieszkańców Mazowsza
Autor: PhotoLizM/cc0/Pixabay.com Akcja szczepień przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim nie przynosi spodziewanych rezultatów. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował właśnie o wykryciu kolejnych przypadków choroby, która zagraża nie tylko zwierzętom, ale i ludziom

Akcja szczepień przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim nie przynosi spodziewanych rezultatów. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował właśnie o wykryciu kolejnych przypadków choroby, która zagraża nie tylko zwierzętom, ale i ludziom. Wojewoda mazowiecki podjął kolejną decyzję w tej sprawie i zaapelował do mieszkańców Mazowsza, by nie lekceważyli wścieklizny.

Nowe zagrożenie dla mieszkańców Mazowsza

Akcja szczepień przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim nie przynosi na razie oczekiwanych rezultatów, bo pojawiają się nowe przypadki choroby. Jak dotąd na terenie Mazowsza roznoszą ją tylko lisy, choć warto przypomnieć, że zagraża ona także ludziom i innym zwierzętom.

- Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - mówi wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Czytaj też: Mazowieckie. Nie żyje znany malarz i grafik. Jego znaczki robiły furorę nawet za granicą [zdjęcia]

Szczepmy psy i koty

W celu zwalczania wścieklizny Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już od końca ub.r. propaguje akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Czytaj też: Płock. Śmierć 32-latka nic ich nie nauczyła! Skandaliczne zachowanie rodziców małego dziecka

Nowe przypadki wścieklizny na Mazowszu

O nowych przypadkach - od początku roku było 17 - wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego poinformował we wtorek Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Piętnasty stwierdzono u lisa w miejscowości Mlądz (gm. Otwock, powiat otwocki), szesnasty i siedemnasty – w miejscowości Wola Rębkowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński). W związku z tym wojewoda mazowiecki zaordynował kolejną akcję szczepienia lisów, która potrwa od 14-21 maja.

- Należy pamiętać, że lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Szczepienie lisów odbędzie się w następujących powiatach: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat pułtuski, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski - informuje biuro prasowe wojewody mazowieckiego.

Czytaj też: Płock. Zatrzymał się na ulicy i ruszył w kierunku kobiety! Ta nie pozostała mu dłużna [wideo]

Czytaj też: Płock. Obawiała się kradzieży, więc wyrzuciła wszystko przez okno! Teraz może to sobie wyrzucać

Czytaj też: Quiz. Największe atrakcje turystyczne Mazowsza. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Wjeżdżały do Płocka przez 25 lat i zawsze tam był. Co się stało z "hollywoodzkim" symbolem miasta? [ZDJĘCIA]

Marihuana warta 4,5 mln złotych przemycona w transporcie kalafiorów!
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE