Najstarszy pociąg w Polsce wraca na tory! "Babcia" debiutowała 59 lat temu [WIDEO, ZDJĘCIA]

2022-01-26 14:55
Mazowieckie. Najstarszy pociąg w Polsce wraca na tory! Babcia debiutowała w 1963 r. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Autor: Koleje Mazowieckie Należąca do Kolei Mazowieckich "Babcia" wróciła na tory po remoncie. To najstarszy czynny pociąg osobowy - o napędzie elektrycznym - w Polsce

Należąca do Kolei Mazowieckich "Babcia" wróciła na tory po remoncie. To najstarszy czynny pociąg osobowy - o napędzie elektrycznym - w Polsce, który należy do serii EN57 produkowanej w zakładach PAFAWAG Wrocław. Skład wyjechał na tory po raz pierwszy 9 maja 1963 r., a na Mazowsze trafił w 2003 r. We wtorek, 25 stycznia, pociąg wrócił na trasę Tłuszcz-Ostrołęka.

Mazowieckie. Najstarszy pociąg w Polsce wraca na tory! "Babcia" debiutowała w 1963 r.

Najstarszy osobowy pociąg elektryczny w Polsce znowu wozi pasażerów. Popularna "Babcia", która przechodziła w minionym roku remont, wróciła na trasę Tłuszcz-Ostrołęka we wtorek, 25 stycznia. Skład ma numer 038 i należy do serii EN57 wyprodukowanej przez PAFAWAG Wrocław. Jak informują Koleje Mazowieckie,  "Babcia" pochodzi z rodziny najliczniejszych i najdłużej produkowanych na świecie pojazdów serii EN57. Swoją karierę rozpoczęła w Lokomotywowni Głównej Kraków Prokocim. W 1991 r. zasiliła park taborowy Lokomotywowni Pozaklasowej Tarnów. Osiem lat później została przekazana do Zakładu Taboru w Nowym Sączu i tam była eksploatowana do 2001 r. To nie koniec jej kolejowej tułaczki. Następnym krokiem w karierze były PKP ,,Przewozy Regionalne” i Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych, Sekcja Utrzymania Taboru Trakcyjnego Sucha Beskidzka". Pociąg wyjechał po raz pierwszy na tory 9 maja 1963 r., a do województwa mazowieckiego trafił w 2003 r.

- Babciu, dajesz czadu 🔥🤩 Polecamy Wam podróż naszym „mazowieckim rarytasem” 😉 - czytamy na profilu facebookowym Kolei Mazowieckich.

Czytaj też: Takiego ogłoszenia matrymonialnego się nie spodziewał! "Byłeś bez spodni (...) dość mocno wypchane"

Czytaj też: Sochaczew. Nie ma go już 2 lata. Wzruszający list córeczki nie pomógł. Jest nowe zdjęcie Piotra Pietrzaka!

Sonda
Lubisz podróżować pociągiem?
Siemianówka. Zaskakujące odkrycie w pociągu towarowym z Białorusi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE