Minecraft na lekcjach zdalnych? Rusza nowy projekt w stolicy. O co chodzi?

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Minecraft na lekcjach zdalnych? Rusza nowy projekt w stolicy. O co chodzi?

2021-04-12 21:20

Nie lada gratka dla miłośników Minecrafta. W Warszawie rusza projekt WawaCraft. Jest on skierowany do nauczycieli i uczniów z samorządowych placówek oświatowych. Ma on m.in. pokazać nauczycielom, jak wykorzystywać popularną wśród młodzieży grę, by urozmaicać zajęcia prowadzone zdalnie. Ciekawe, prawda?

- Projekt jest odpowiedzią na aktualne potrzeby - urozmaicone i atrakcyjne lekcje. A podstawa programowa obliguje nauczycieli do rozwijania kompetencji cyfrowych swoich uczniów i korzystania z różnego rodzaju narzędzi informatycznych. To nasza kolejna propozycja w ramach rozwijającej się dynamicznie platformy Eduwarszawa.pl - powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Udział w projekcie WawaCraft mogą wziąć nauczyciele i uczniowie (w wieku 10-16 lat) z warszawskich samorządowych szkół i placówek oświatowych. - Zaprezentujemy zastosowanie gry Minecraft: Education Edition w nauczaniu zdalnym i stacjonarnym na różnych przedmiotach - informuje stołeczny ratusz.

Ten innowacyjny projekt powstał we współpracy Microsoft Polska i Mindcloud i wykorzystuje potencjał platformy cyfrowej Eduwarszawa.pl, która skupia obecnie ponad 200 tys. użytkowników.

- W Nowym Jorku uczniowie wspólnie z nauczycielami - w grze - wykorzystując Minecraft: Education Edition zrekonstruowali budynek szkoły. W Walii i w Kanadzie eksplorowali architekturę - także poruszając się w wirtualnym świecie gry Minecraft. W ubiegłym roku odbył się Minecraft Education Global Build Championship. Międzynarodowy konkurs zgromadził prace ponad 1250 uczniów, którzy w grze projektowali świat, w którym ludzie mogliby bezpiecznie i szczęśliwie żyć w zgodzie ze światem natury - powiedziała Cecylia Szymańska, dyrektor ds. edukacji w polskim oddziale Microsoft.

- Przykładów wykorzystania gry Minecraft w edukacji nie trzeba jednak szukać daleko. Uczniowie rzeszowskich szkół zaprojektowali „miasto innowacji” korzystając z Minecraft: Education Edition. Z kolei Godzina Kodowania gromadzi setki, a nawet tysiące uczniów szkół podstawowych, którzy uczą się i rozwijają kreatywność, wykorzystując kodowanie, czyli współczesny język obowiązkowy - dodała.

Jak podaje stołeczny ratusz, uczestnicy projektu WawaCraft otrzymają pakiet map i scenariuszy lekcji o tematyce varsavianistycznej, a także z zakresu informatyki, chemii czy nauk ekologicznych lub innych związanych z przedmiotem nauczania. Co więcej, nauczycielom, którzy będą chcieli poprowadzić zajęcia dla swoich uczniów z użyciem Minecraft, zapewnione będą również tematyczne szkolenia online oraz wsparcie ekspertów przez cały czas trwania projektu.

Projekt zakończy się konkursem dla zespołów szkolnych (nauczyciel i grupa uczniów). Ich zadaniem będzie stworzenie własnych map edukacyjnych. - Wyróżnione prace zostaną nagrodzone i udostępnione jako materiał dydaktyczny dla warszawskich placówek edukacyjnych - zachęca ratusz.

Oto etapy projektu:

  • od 12 do 30 kwietnia - przyjmowane będą zgłoszenia poprzez elektroniczny system Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy
  • 11 oraz 13 maja - odbędzie się webinarium dla nauczycieli: „Jak prowadzić zajęcia z użyciem Minecraft: Education Edition”
  • maj - czerwiec - realizacja zajęć szkolnych z użyciem Minecraft: Education Edition (wykorzystanie udostępnionych map edukacyjnych oraz tworzenie własnych)
  • czerwiec – konkurs (stworzenie własnych map edukacyjnych w trzech obszarach tematycznych:
  • EkoCraft (mapy dotyczące zrównoważonego rozwoju Warszawy),
  • SzachCraft (mapy dotyczące szachów),
  • HistoCraft (mapy dotyczące historii Warszawy)
  • do 11 czerwca - nadsyłanie prac konkursowych przez maksymalnie 5-osobowe zespoły szkolne składające się z nauczyciela i grupy uczniów

Rozstrzygnięcie końcowego konkursu będzie jeszcze w tym roku szkolnym!

Sonda
Czy lubisz grać w Minecrafta?
Maturzyści przygotowują się do matury. To już ostatnia prosta
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE