Na placu Zbawiciela w Warszawie stanie kolejna tęcza LGBT+? Niedługo głosowanie

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express Na placu Zbawiciela w Warszawie stanie kolejna tęcza LGBT+? Niedługo głosowanie

Na placu Zbawiciela w Warszawie stanie kolejna tęcza LGBT+? Niedługo głosowanie

2022-06-01 8:10

Zgłoszony przez aktywistów z grupy Homokomando projekt do budżetu obywatelskiego został dopuszczony do głosowania. – Ratusz przyjął nasze odwołanie i dopuścił projekt „Roztęczamy Warszawę” do głosowania w budżecie obywatelskim. Jeśli wygramy – na placu Zbawiciela stanie „Łuk LGBT+” – czytamy w mediach społecznościowych grupy.

Projekt w budżecie obywatelskim, który zgłosił aktywista Linus Lewandowski z grupy Homokomando zakłada ustawienie na środku placu Zbawiciela „Łuku LGBT+”. Projekt na początku maja został odrzucony. Miasto obawiało się ryzyka roszczeń ze strony Centrum Sztuki Współczesnej. – Można zaprojektować tęczę, która nie naruszy praw autorskiej starej – przekonywał Linus Lewandowski.

W ratuszu złożono odwołanie. Finalnie, urzędnicy zgodzili się dopuścić projekt do głosowania w budżecie obywatelskim. Instalacja ma być wykonana z materiałów niepalnych, by nie podzieliła losu ostatniej tęczy, która byłą dwukrotnie podpalana i niszczona.

Autorem koncepcji jest architekt Marcin Osiecki, który podpisał umowę z Biurem Kultury w ratuszu na bezpłatne przekazanie praw autorskich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Parada Równości 2022 będzie podwójna i inna niż wszystkie poprzednie. Dlaczego?

Głosowanie będzie trwało od 15 do 30 czerwca. Już dziś zachęcamy do udziału w nim - chcemy, by był to projekt, który zdobędzie najwięcej głosów w historii warszawskiego budżetu obywatelskiego! Pokażmy, że cała Warszawa chce tęczy! – napisali aktywiści z grupy Homokomando w mediach społecznościowych.

– W najbliższym czasie ogłosimy też konkurs na projekt "Łuku LGBT+". Chcemy, by instalacja, która stanie na Placu, była dziełem wybitnym, znanym na całym świecie, z którego Warszawa będzie dumna – dodali.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Warszawa. Toaleta dla osób transpłciowych i niebinarnych. Gdzie powstała?

Parada równości
Sonda
Czy tęcza na Placu Zbawiciela powinna zostać na stałe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE