Nadciąga pogodowy armagedon! IMGW alarmuje. Ostrzeżenia trzeciego i drugiego stopnia [Pogoda na dziś, 9.07.2021]

2021-07-09 7:46
Nadciąga pogodowy armagedon! IMGW alarmuje: Będzie bardzo niebezpiecznie! [Pogoda na dziś, 9.07.2021]
Autor: Pixabay Nadciąga pogodowy armagedon! IMGW alarmuje: Będzie bardzo niebezpiecznie! [Pogoda na dziś, 9.07.2021]

Jaka będzie pogoda dziś, w piątek, 9 lipca? Synoptycy z IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) wydali aż dwa ostrzeżenia trzeciego i drugiego stopnia dla mieszkańców województwa mazowieckiego. Jedno z nich dotyczy upałów, a drugie gwałtownych burz, którym mogą towarzyszyć opady gradu i bardzo silny wiatr.

IMGW wydał nocy z czwartku na piątek (8 -9.07.2021) ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i burzami. Wyjątkowo wysokie temperatury wystąpią w centralnej i wschodniej Polsce. Z kolei w centralnej i zachodniej części kraju należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu z burzami i gradem. Przed godz. 3. w nocy z czwartku na piątek synoptycy poinformowali na Twitterze, że najsilniej pada i wieje w woj. kujawsko-pomorskim oraz na granicy łódzkiego i mazowieckiego. Z kolei największe sumy opadów wiązały się z burzami, które w ciągu dnia przechodziły przez północno-wschodnią Polskę. Jak przekazali meteorolodzy, na stacji Mikołajki zanotowano 85,7 mm opadu. Najwyższe opady związane z obecnym układem burzowym to stacja Oborniki Śląskie - 55,7 mm.

Zobacz koniecznie: Mała Zosia i jej mama Małgorzata zginęły w wypadku w Elżbietowie. "Przytulona jesteś w mamusi serduszko"

IMGW ostrzeżenia, piątek, 9.07.2021

Ostrzeżenia drugiego stopnia o upałach dotyczą województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego - informuje PAP.

W tych rejonach temperatura maksymalna może osiągnąć od 30 do 33 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna w nocy wyniesie od 17 st. C do 20 st. C.

Meteorolodzy wydali też alerty drugiego stopnia przed burzami z gradem dla zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, północna i zachodnia część mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego i wschodniej części wielkopolskiego. Według IMGW, może tam spaść do 50 milimetrów wody, a porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 100 km/h.

Przeczytaj: Trzy białe trumienki i dwie urny złożone w dwóch grobach. Morze kwiatów i łez na cmentarzu pod Elżbietowem

Piątek, 9 lipca: IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia

W zachodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, we wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego, na zachodzie Mazowsza i w woj. łódzkim obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami i gradem. Synoptycy z IMGW przewidują tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 70 mm oraz porywy wiatru do około 120 km/h. Miejscami grad - przekazuje PAP.

IMGW wydało też alerty drugiego stopnia ostrzegające przed intensywnymi opadami deszczu z burzami dla województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniej części wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województwa zachodniopomorskiego.

Na obszarach tych prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu od 30 mm do 60 mm. Towarzyszyć im będą burze z porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad.

Gigantyczna burza paraliżuje Warszawę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE