Nie poznacie Pragi! Nowy pomysł: Praski Trakt Ksiązęcy. Ile kamienic do remontu? [GALERIA]

2021-03-14 10:25
Nowy pomysł na Pragę. Praski Trakt Książęcy
Autor: materiały prasowe Nowy pomysł na Pragę. Praski Trakt Książęcy

Śródmieście ma swój historyczny Trakt Królewski, a radni Pragi chcą mieć Praski Trakt Książęcy. Co to takiego? Projekt, który opracowała dzielnica, zakłada stworzenie reprezentacyjnego szlaku przez środek Pragi-Północ, na którym wszystkie miejskie kamienice będą pięknie odnowione, zostaną wyrównane ulice i pojawią się tętniące życiem kafejki i miejsca spotkań. Które kamienice mają być odnowione? Jak długi ma być nowy Trakt? Ile pieniędzy będzie to kosztować? Odpowiedzi na te pytania w tekście i GALERII

Praga też będzie piękna! - Projekt utworzenia Praskiego Traktu Książęcego, będącego uzupełnieniem szlaku łączącego Trakt Królewski z prawobrzeżną częścią stolicy, obejmuje rewitalizację ciągu ulic: Okrzei, Ząbkowskiej, Kawęczyńskiej, który w zamyśle ma być reprezentacyjnym traktem na Pradze-Północ – wyjaśniają pomysłodawcy: radni Jacek Wachowicz i Ireneusz Tondera. Tych radnych prawicy i lewicy, którzy przez lata nie pałali do siebie wielką sympatią, połączyła idea pięknej Pragi. Razem wymyślili Trakt Książęcy. Nazwa pochodzi od Michałowa Książęcego, a ta związana jest z postacią księcia Michała Radziwiłła, który na początku XX w. wykupił okoliczne tereny, ufundował bazylikę i przekazał okoliczne grunty księżom salezjanom.

W urzędzie dzielnicy powstała internetowa wizualizacja z rejestrem 26 kamienic do odnowienia. Szacunkowy koszt realizacji projektu to ok. 140 mln zł.

– To będzie jeden z większych projektów realizowanych przez urząd dzielnicy, który ma być dumą Pragi – mówi wiceburmistrz Pragi-Północ Dariusz Wolke. I zwraca uwagę, że nie będzie to tylko odnawianie kamienic „na pokaz”, do pierwszego pietra, ale gruntowna modernizacja od fundamentów po dachy. Ulice na szlaku od Okrzei do Kawęczyńskiej mają być pełne zieleni. Władze Pragi liczą też na restauratorów, rzemieślników i artystów, dzięki którym praski Trakt Książęcy ma tętnić życiem. A z Traktem Królewskim połączy go kładka pieszo-rowerowa. Kładka - łącząca śródmiejskie Bulwary z Portem Praskim - na praskim brzegu ma się właśnie kończyć na wysokości ul. Okrzei.

O planach budowy kładki pisaliśmy w tym tygodniu.

PRZECZYTAJ także FELIETON KRAJ O WARSZAWIE na ten temat

Które budynki będą wyremontowane? Obejrzyjcie w GALERII

Stara Praga znika. Złodzieje kradną architektoniczne detale
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE