O krok od tragedii na Okęciu. Kontroler lotów miał "bełkotać" do pilotów. Do akcji wkracza prokuratura!

2021-05-13 9:34
O krok od tragedii na Okęciu. Kontroler lotów miał bełkotać do pilotów. Do akcji wkracza prokuratura!
Autor: Pixabay O krok od tragedii na Okęciu. Kontroler lotów miał "bełkotać" do pilotów. Do akcji wkracza prokuratura!

Kontroler lotów na Lotnisku Chopina w Warszawie mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. W tej sprawie zawiadomienie do prokuratury złożyła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Mężczyzna miał w rozmowie z załogami "bełkotać" do pilotów, nie prowadzić ich po kursie, a po zawiadomieniu policji przez drugiego kontrolera "oddalić się". Wzbudziło to podejrzenia, że był pod wpływem alkoholu. Teraz sprawę bada prokuratura.

Jak napisała PAŻP (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej) w przesłanym PAP oświadczeniu, w wyniku zawiadomienia złożonego przez PAŻP prowadzone jest prokuratorskie postępowanie w sprawie możliwości spowodowania zagrożenia w ruchu powietrznym przez jednego z kontrolerów z Warszawy w czasie pełnienia przez niego czynności kontrolerskich 5 maja 2021 roku - informuje PAP. 

Portale Onet i Business Insider Polska poinformowały, że 5 maja jeden z kontrolerów warszawskiej wieży na Lotnisku Chopina po powrocie na dyżur z przerwy miał w komunikacji z załogami "bełkotać" do pilotów, nie prowadzić ich po kursie, a po zawiadomieniu policji przez drugiego kontrolera "oddalić się". Wzbudziło to podejrzenia, że był pod wpływem alkoholu.

Zobacz koniecznie: Maserati, Bentley... Czego tam nie było!? Luksusowe auta w dziupli na Wilanowie w Warszawie [Zdjęcia, wideo]

PAŻP poinformowała PAP w oświadczeniu, że od razu podjęto działania w tej sprawie.

- Natychmiastowe działania polegające na odsunięciu pracownika ze stanowiska operacyjnego, zabezpieczeniu ciągłości służby i poinformowaniu przełożonych oraz policji zostały wdrożone przez obecnego w Sali operacyjnej innego kontrolera, zgodnie z wewnętrzną procedurą "wykrywania przypadków problematycznego stosowania substancji psychoaktywnych przez KRL", zatwierdzoną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego - napisano w oświadczeniu.

Z oświadczenia przesłanego przez PAŻP do PAP wynika, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej natychmiast po zdarzeniu zabezpieczyła materiały niezbędne do rozpoczęcia badania przez Dział Badania Zdarzeń w Agencji - informuje PAP.

Jak informuje Agencja, obecna procedura dotycząca wykrywania substancji psychoaktywnych została wdrożona w PAŻP w 2019 roku na mocy ogólnoeuropejskich przepisów i opiera się na zaufaniu i odpowiedzialności kontrolerskiej za bezpieczeństwo ruchu lotniczego.

Samotestowanie się kontrolerów ruchu lotniczego

PAŻP zapewniła, że "wychodząc naprzeciw postulatom strony społecznej, w 2020 roku prowadzona była wśród kontrolerów kampania edukacyjna m.in. oparta na szkoleniach i możliwości samotestowania się przez kontrolerów ruchu lotniczego".

- W kontroli ruchu lotniczego nie ma bowiem miejsca na patologiczne zachowania mogące wpływać na bezpieczeństwo. Kontroler jest zobowiązany licencją do odpowiedzialnego podejmowania czynności lotniczych na stanowisku będąc w pełnej dyspozycji psychofizycznej gwarantującej bezpieczeństwo w ruchu lotniczym - podkreśliła PAŻP w oświadczeniu wysłanym do PAP.

Przeczytaj: Mazowieckie. Nie żyje prezes znanej firmy. Przeżył makabryczny wypadek, ale później wydarzyło się to [ZDJĘCIA]

PAP informuje, że w oświadczeniu przesłanym przez PAŻP podano, że obowiązujący system przesiewowych kontroli w celu wykrywania przypadków problematycznego stosowania substancji psychoaktywnych przez kontrolerów, w związku z sytuacją, która w historii PAŻP zaistniała po raz pierwszy, zostanie dodatkowo wzmocniony pod kątem rygorystycznego reagowania na przypadki niewłaściwego zachowania kontrolerów wskazującego na brak odpowiedzialności w podejściu do bezpieczeństwa w ruchu lotniczym.

PAŻP dodaje, że do czasu zakończenia postępowania oraz badania przez służby lotnicze, w ramach polityki Just Culture oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo Lotnicze (art. 134 1a), Agencja wstrzymuje się od komentowania sprawy.

Jak pilotuje się samolot? Sprawdziliśmy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE