Łzy napływają do oczu

Ostatnie pożegnanie Anny Sienkiewicz-Rogowskiej. "Póki jest w naszej pamięci, jest żywa" [ZAPIS RELACJA]

2022-12-06 14:01

W niedzielę, 27 listopada, dotarła do nas smutna informacja. Zmarła Anna Sienkiewicz-Rogowska, wicedyrektorka Muzeum Warszawy i menadżerka kultury. Odeszła nagle mając zaledwie 51 lat. We wtorek, 6 grudnia, uczestniczymy w jej ostatnim pożegnaniu. Anna Sienkiewicz-Rogowska spocznie na cmentarzu w podwarszawskim Izabelinie.

Nie żyje Anna Sienkiewicz-Rogowska

Wiadomość o śmierci wicedyrektorki Muzeum Warszawy przekazało na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. Anna Sienkiewicz-Rogowska odeszła nagle w niedzielę, 27 listopada. Współpracownicy 51-latki są wstrząśnięci jej niespodziewaną śmiercią. W poruszającym poście współpracownicy wspominali Annę Sienkiewicz-Rogowską jako "wspaniałą koleżankę, kierowniczkę oraz współpracowniczkę".

We wtorek, 6 grudnia, o godz. 12 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe w Kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie. Po zakończeniu mszy Anna Sienkiewicz-Rogowska spocznie w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu.

Kim była Anna Sienkiewicz Rogowska?

Anna Sienkiewicz-Rogowska od 2015 roku pełniła funkcję dyrektorki Filmoteki Narodowej. Została jednak zwolniona z tej funkcji w atmosferze kontrowersji. - Ponoć naraziłam na niebezpieczeństwo dziedzictwo narodowe - powiedziała w 2021 r. w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". W grudniu objęła stanowisko wicedyrektorki Muzeum Warszawy. Była zaangażowana m.in. w projekt Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Ostatnie pożegnanie Anny Sienkiewicz-Rogowskiej

11:40

Do kościoła wprowadzono już trumnę z ciałem zmarłej wicedyrektorki Muzeum Warszawskiego. W świątyni zbierają się żałobnicy, chcący towarzyszyć Annie Sienkiewicz-Rogowskiej w ostatniej drodze. Obecna jest delegacja honorowa z Warszawy, a także straż marszałkowska. Nie brakuje również przyjaciół i współpracowników zmarłej.

11:50

Kościół jest już wypełniony niemal po brzegi osobami, które chcą wziąć udział w ostatnim pożegnaniu zmarłej wicedyrektorki Muzeum Warszawy.

12:01

W Kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie niedługo rozpocznie się msza pogrzebowa. Tymczasem trwają przemowy osób zgromadzonych na ostatnim pożegnaniu zmarłej Anny Sienkiewicz-Rogowskiej.

12:16

Wśród osób przemawiających są m.in. przedstawiciel ratusza z wydziału kultury, przedstawicielka Muzeum Warszawy, a także przedstawicielka środowiska aktorskiego. Ich słowa chwytają za serce.

12:20

"Ania, była otwarta na nas wszystkich. Pełna profesjonalizmu. Pełna dialogu (…) Wniosła do Muzeum Warszawy dużo blasku, zaangażowania" - mówił przedstawiciel ratusza. 

12:22

"Cały czas nie wierzę, że jej nie ma. (…) Chcę, aby pamięć o niezwykle jasnej i dobrej osoby pozostała. Póki jest w naszej pamięci, ona jest żywa" - powiedziała przedstawicielka Muzeum Warszawy wspominając zmarłą współpracownicę. 

12:26

Dwadzieścia minut po godz. 12 rozpoczęła się msza pogrzebowa. Kościół wypełniony jest po brzegi. Tłum żegna zmarłą Annę Sienkiewicz-Rogowską. 

12:28

"Ważne, że żegnamy Anię na Eucharystii" - mówi ksiądz podczas kazania. "Rodzisz się - wszyscy się cieszą, a Ty płaczesz. Umierasz - wszyscy płaczą, a Ty się uśmiechasz… Uśmiech Ani. Ania zabrała ze sobą cześć naszych serc” - mówi dalej.

12:35

"Ania odeszła, ale to nie koniec. Jeszcze się spotkamy, Aniu. Po Twoim zmartwychwstaniu. To ciężkie, by się tym cieszyć w tym smutku" - stwierdził ksiądz. Jego słowa wzruszają do łez. 

12:37

"Wiemy, że kiedyś zjedziemy tam na dół, na tę drugą rzeczywistość, po tej tęczy. Na drugi brzeg. Do zobaczenia Aniu, czas się nie kończy" - zakończył kazanie duchowny.

12:50

Uczestnikom mszy udzielana jest komunia. 

13:02

Niedługo po komunii głos zabrał mąż zmarłej Anny Sienkiewicz-Rogowskiej. Jego słowa chwytały za serce. 

13:20

Po przemówieniu żałobnicy stanęli w kółku wokół trumny i chwycili się za ręce. 

13:30

Msza w kościele dobiegła końca. Ze świątyni wynoszone są kwiaty. Niedługo wyprowadzona zostanie również trumna z ciałem Anny Sienkiewicz-Rogowskiej, a żałobnicy odprowadzą zmarłą na cmentarz parafialny, na którym spocznie w rodzinnym grobie.

13:42

Kondukt żałobny jest już w drodze na cmentarz.

13:48

Żałobnicy dotarli już na cmentarz. Trumna z ciałem zmarłej wicedyrektorki Muzeum Warszawy niedługo zostanie złożona do grobu. 

13:53

Trumna składana jest do grobu. Żałobnicy nie kryją łez smutku i rozpaczy.

14:00

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe. Anna Sienkiewicz-Rogowska spoczęła w rodzinnym grobie. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają