Plac w centrum Warszawy zmienia nazwę! Patronką zostanie słynna aktorka

i

Autor: MAREK KUDELSKI/SUPER EXPRESS, AF Archive/Mary Evans Picture Library/EAST NEWS

Zmiany w stolicy

Plac Pięciu Rogów w Warszawie ma nową nazwę! Słynna aktorka Pola Negri uświetni centrum miasta

2022-08-25 18:13

Warszawscy radni przegłosowali uchwałę w sprawie nadania nowej nazwy do świeżo oddanego placu w samym centrum stolicy. Urzędnicy jako patronkę wybrali słynną przedwojenną aktorkę Polę Negri. W czwartek (25 sierpnia) na sesji rady miasta radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę w tej sprawie. W weekend na placu odbędzie się wielka miejska impreza.

Plac Pięciu Rogów. Nowa patronka 

Wybitna aktorka Pola Negri stała się patronką nowego placu. Urodzona jako Apolonia Halupec była przedwojenną gwiazdą teatru i kina niemego. Przez wiele lat mieszkała na warszawskim Powiślu. Teraz ta ważna postać doczeka się właściwego upamiętnienia w stolicy. W Warszawie istnieje już ulica nazwana na jej cześć. Radni twierdzą jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby aktorka była też patronką placu. Pomysł na nadanie nowej nazwy pojawił z inicjatywy mieszkańców już w 2021 roku. Na ostatniej sesji radni przypieczętowali decyzję o zmianie nazwy.

Przeczytaj również: Wjazd na Plac Pięciu Rogów będzie tylko z identyfikatorem. Jak go zdobyć?

Na placu w piątek (26 sierpnia) odbędzie się impreza. - Plac Poli Negri to nowa przestrzeń dla mieszkańców, która doskonale nadaje się do organizacji wydarzeń kulturalnych. Postanowiliśmy to wykorzystać - zachęcam, byście jutro po południu zatrzymali się tam na dłużej. Czeka na Was wiele atrakcji. Start wydarzenia o godzinie 15:00. Szczegóły w wydarzeniu. Zapraszam! - napisała w mediach społecznościowych wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Plac Pięciu Rogów już otwarty. Warszawiacy i urzędnicy oceniają

Wielka impreza na placu Poli Negri

W piątek popołudniu odbędzie się wielka impreza "Frajda na pięciu winklach". Od godziny 15 na mieszkańcow czeka wiele atrakcji. Wśrod nich pokazy mody z lat 20. i 30 XX w., porady psiego behawiorysty oraz koncert zespołu Bovska. Pełny harmonogram poniżej:

Strefa Wolnego Czasu

15:00-22:00 – stoiska: piekarnio-kawiarnia Vincent, księgarnia „Moda na czytanie”, sklep Psyjaciele. DJ, gry planszowe, malowanie twarzy, fotobudka15:00 – spacer varsavianistyczny z Dariuszem Bartoszewiczem16:00-20:00 – porady psiego behawiorysty Kuby Wierzynkiewicza17:00 – psi fotograf18:00-18:45 – pokaz mody: lata 20. i lata 30. Dom Braci Jabłkowskich i GRH Bluszcz.18:50-19:30 – pokaz mody RISK Made in Warsaw: „Warszawa – kocham to miasto”

Scena główna

16:00-16:40 – spektakl „Złota kaczka” Teatru Czarodziej17:00-17:45 – warsztaty z gwary warszawskiej prowadzone przez Stowarzyszenie Gwara Warszawska21:00-22:00 – koncert Bovska

Podwórko Domu Braci Jabłkowskich

22:00-23:00 – kameralne kino plenerowe: „Dwie Joasie” w reżyserii Mieczysława Krawicza

Pola Negri. Kim była?

Pola Negri urodziła się w 1897 r. w Lipnie. W wieku kilku lat wraz z matką przeprowadziła się do Warszawy – była mieszkanką Powiśla. Od roku 1906 r. uczęszczała do szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie. W 1908 r. zadebiutowała na tej scenie w „Jeziorze łabędzim” Czajkowskiego, następnie w solowym tańcu lalki w „Coppelli” Delibesa. W dwudziestoleciu międzywojennym zagrała w wielu międzynarodowych produkcjach filmowych. Przed wojną wyjechała do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci w 1987 roku.

Sonda
Czy podoba Ci się nowa nazwa placu Pięciu Rogów?