Podwyżka opłat za śmieci w Warszawie nieważna! Dostaniesz z powrotem nawet tysiąc złotych?

2021-02-24 17:46 Izabela Kraj
Podwyżka opłat za śmieci nieważna
Autor: Marcin Smulczyński/Super Express, Shutterstock Podwyżka opłat za śmieci nieważna

Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił obowiązujące stawki za wywóz śmieci, uchwalone w grudniu 2019 roku przez Radę Warszawy. Radni zdecydowali wówczas, że opłata za śmieci dla gospodarstwa domowego wyniesie 65 zł, a w budynku jednorodzinnym - 94 zł. Zdaniem sądu radni nie mogli w ten sposób zróżnicować opłaty. Jeśli orzeczenie utrzyma się w mocy, urząd miasta będzie musiał zwrócić warszawiakom blisko miliard złotych!

WSA zajmował się warszawską opłatą za odpady po skardze Spółdzielni Mieszkaniowej „Praga”. Spółdzielcy dowodzili, że wprowadzona od marca 2020 opłata dla rodziny w bloku wzrasta średnio o 253 proc., a dla gospodarstwa jednorodzinnego – aż o 550 proc. „Rada miasta wprowadzając tak drakońską podwyżkę stawki, uczyniła sobie z tej opłaty niedozwolone dodatkowe źródło dochodu” - dowodzili pełnomocnicy spółdzielni w skardze. I zarzucali, że urzędnicy nie przedstawili rzetelnej kalkulacji, skąd taka wysoka podwyżka wynika. Sąd - co ciekawe – przyznał, że opłata była odpowiednio skalkulowana. Orzekł jednak, że niesprawiedliwe społecznie jest tworzenie dwóch stawek – dla mieszkańców bloków i domów jednorodzinnych. I z tego powodu stwierdził, że uchwała o podwyżkach jest nieważna. Jeśli wyrok się utrzyma, ratusz musiałby zwracać warszawiakom zapłaconą od marca ubiegłego roku opłatę.

Dla gospodarstw w blokach byłoby to ok. 800 zł, dla rodzin w domach – ok. 1200 zł. W skali Warszawy to może być nawet miliard złotych! - Ten wyrok jest kuriozalny i oczywiście złożymy wniosek o kasację – zapowiada odpowiedzialny za nadzór nad odpadami wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Nie dopuszcza w ogóle myśli o tym, że trzeba będzie zwracać jakiekolwiek pieniądze. - WSA orzekł w sprawie Warszawy inaczej, niż sądy administracyjne w kraju. To ustawa pozwala nam różnicować stawki, a sąd użył tylko tego argumentu. On nie może się utrzymać – ocenia wiceprezydent Olszewski.

Od 1 kwietnia 2021 system opłat za śmieci znów się zmieni. Teraz opłaty będą zależeć od zużycia wody.

To kolejny etap zamieszania ze śmieciami w Warszawie, jaki trwa już od kilku lat w różnych odsłonach. Czy ekipie prezydenta Rafała Trzaskowskiego uda się wreszcie ten chaos opanować?

ZAPRASZAMY TEŻ NA QUIZ: CO TY WIESZ O TRZASKOWSKIM? Sprawdźcie, czy naprawdę znacie prezydenta Warszawy!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE