Rafał Trzaskowski

i

Autor: PAP/Piotr Nowak

Wyższe wynagrodzenia w Warszawie

Podwyżki pensji dla urzędników w Warszawie. Trzaskowski i radni sypnęli milionami na wyższe pensje. Ale nie dla wszystkich

2022-09-09 18:01

Warszawscy urzędnicy dostaną wyższe wynagrodzenia. Rada Warszawy sypnęła milionami na podwyżki pensji dla pracowników jednostek podległych urzędowi miasta. Ale nie dla wszystkich. Jeszcze w tym roku na większe płace przeznaczono blisko 20 mln zł. Na papierze to gigantyczna kwota, ale w praktyce oznacza… ok. 200 zł więcej do obecnych zarobków urzędników. Kto z pracowników stołecznego samorządu i warszawskiej administracji dostanie więcej a kto musi jeszcze poczekać?

Podwyżki od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego dostaną we wrześniu pracownicy ośrodków pomocy społecznej, żłobków, Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, placówek opiekuńczo-wychowawczych, dzielnicowych poradni rodzinnych oraz teatrów, muzeów i domów kultury. Rada Warszawy zaakceptowała, by jeszcze w 2022 r. na regulacje płac zapisano w budżecie miasta blisko 16,8 mln zł dla pracowników pomocy społecznej i kolejne 3 mln zł dla pracowników instytucji kultury. 8 września Rada Warszawy przegłosowała te podwyżki inflacyjne. Ratusz szykuje już kolejne – m.in. dla pracowników bibliotek, którzy w tej ostatniej puli nie zostali uwzględnieni.

Podwyżki w straży miejskiej

Wcześniej stołeczni radni zaakceptowali też już pulę pieniędzy na podwyżki w straży miejskiej. Strażnicy prowadzili przez kilka tygodni akcję protestacyjną, jednak nowej komendantce warszawskiej Straży Miejskiej udało się porozumieć ze związkami zawodowymi w kwestach finansów. - To były wyłącznie postulaty finansowe – tak o akcji protestacyjnej i żądaniach związkowców mówiła komendant Magdalena Eysmont.

Plac Bankowy

i

Autor: banasy flickr.com Plac Bankowy

Urzędnicy dostali po 5 proc. więcej do pensji

Podwyżki na poziomie 5 proc. dostali też w tym roku pracownicy urzędów miasta i dzielnic. Warszawska armia urzędników samorządowych to w sumie kilkanaście tysięcy osób pracujących w ratuszu, urzędach dzielnic, a także w wielu instytucjach, które podlegają prezydentowi Warszawy. Za prezydentury Rafała Trzaskowskiego liczba stołecznych urzędników przekroczyła magiczny pułap 9 tys. Tyle jest dziś etatów w ratuszu i urzędach 18 dzielnic. To o ponad tysiąc osób więcej niż w 2016 r. Za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz przez trzy kadencje zatrudnienie w ratuszu wzrosło o 2 tys. osób. Gdy władzę w Warszawie przejmował Rafał Trzaskowski, pod koniec 2018 r. Warszawa zatrudniała 8,9 tys. urzędników. Dziś jest już ponad 9080 etatów.

Przeczytaj także: Wiemy na co Rafał Trzaskowski wyda pieniądze z podwyżki.

Sonda
Czy 5 proc. podwyżki dla stołecznych urzędników to wystarczający wzrost wynagrodzenia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE