Pogrzeb Papcia Chmiela na dwóch cmentarzach. Dziś Warszawa pożegna Henryka Chmielewskiego słynnego rysownika i powstańca

2021-02-10 8:15
Warszawskie miejsca Papcia Chmiela
Autor: Piotr Piwowarski/Super Express Warszawskie miejsca Papcia Chmiela

Warszawa pożegna słynnego grafika i rysownika Henryka Jerzego Chmielewskiego znanego jako Papcio Chmiel. Twórca kultowego komiksu o Tytusie, Romku i A’Tomku zmarł 21 stycznia. Ceremonię pogrzebową, która odbędzie się dziś (10 lutego) na dwóch warszawskich cmentarzach, będzie można śledzić także on-line.

Bujna czupryna białych włosów i wąsy, często koszula z żabotem i muszka. Tak zapamiętamy niesamowitego Papcia Chmiela. Henryk Jerzy Chmielewski, autor słynnych komisów o Tytusie, Romku i A’Tomku zmarł 21 stycznia w wieku 97 lat. Wielu członków jego rodziny mieszka w Stanach Zjednoczonych, dlatego dopiero niedawno udało się uzgodnić datę pogrzebu. Przylot w warunkach epidemii z USA do Warszawy jest bardzo utrudniony. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy – Henryk Chmielewski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. A cała ceremonia odbędzie się na dwóch cmentarzach.

Uroczystości rozpoczną się w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych o godz. 13. A o godz. 15 nastąpi odprowadzenie do rodzinnego grobu na Cmentarz Bródnowski.

Ze względu na stan pandemii liczba uczestników uroczystości będzie ograniczona, jednak w mediach społecznościowych udostępniona zostanie transmisja pogrzebu.

Warszawskie miejsca Papcia Chmiela
Autor: Agnieszka Śnieżko/East News Warszawskie miejsca Papcia Chmiela

Henryk Jerzy Chmielewski zmarł niecałe pięć miesięcy przed swoimi 98. urodzinami. Niestety nie doczekał wydania ostatniego komiksu, który ukazał się zaledwie parę dni po jego śmierci.

Papcio Chmiel był warszawiakiem z krwi i kości. Urodził się w Warszawie, za Warszawę walczył w powstaniu w 1944 r. w zgrupowaniu „Garłuch” i tu spędził większość zawodowego życia.

"Urodziłem się w czasach apogeum inflacji i bezrobocia: moja mama Antonina mówiła, że pieniądze nosiła wtedy w koszyku, a chleb w ręku. Ojciec Józef pochodził ze wsi. Może dlatego hodowaliśmy w mieszkaniu szczygły, makolągwy, zięby, czyżyki i kanarki..." - opowiadał Henryk Chmielewski w jednym z wywiadów. 

Przygotowaliśmy galerię miejsc w Warszawie z którymi wiąże się bardzo barwny życiorys Henryka Jerzego Chmielewskiego. Sprawdź co o każdym z tych miejsc mówił sam Papcio Chmiel.

ZOBACZ GALERIĘ: WARSZAWSKIE MIEJSCA PAPCIA CHMIELA

Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski. Słynny Papcio Chmiel, autor "Tytusa, Romka i A'Tomka" miał 97 lat
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE