POLICJA OSTRZEGA: Nie funduj prezentów złodziejom i włamywaczom! [PORADNIK]

2019-12-03 18:18 PRA
Nie funduj prezentów złodziejom i włamywaczom!
Autor: materiały promocyjne Nie funduj prezentów złodziejom i włamywaczom!

Przedświąteczny szał zakupów oraz okołoświąteczne wyjazdy do rodziny to najlepszy czas dla wszelkiego rodzaju przestępców. Podczas galopady po sklepach czy wyjeżdżając na Wigilię nawet tylko na kilka godzin pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Właśnie w ciągu najbliższego miesiąca, kiedy narasta zakupowa gorączka a potem świąteczno-noworoczny szczyt wyjazdowy, warto być szczególnie ostrożnym. Policjanci radzą, aby właśnie wtedy nie zapominać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wtedy unikniemy przykrych niespodzianek: utraty portfela, karty, telefonu, torebki czy nawet samochodu. A i mieszkanie będzie bezpieczniejsze podczas naszej krótszej czy dłuższej nieobecności.

Czy Warszawa zdąży z 500 plus przed Wigilią? To pytanie dręczy wielu rodziców...

Z policyjnych analiz wynika, że w okresie przedświątecznym wiele osób poddając się wszechobecnemu szałowi zakupów staje się mniej skoncentrowanych, a za to bardziej roztargnionych, a nawet - zapominalskich. Dramatycznie rośnie liczba torebek, portfeli czy telefonów pozostawionych w przymierzalniach, kasach lub wózkach sklepowych. Nietrudno się domyślić, że bardzo szybko stają się one łatwym łupem złodzieja lub po prostu osoby, która może je przywłaszczyć i schować do kieszeni.

Okradali konta, kupowali SZTABKI ZŁOTA!

 Dlatego policjanci przypominają kilka podstawowych zasad jak nie paść ofiarą złodzieja.

  • Zostawiając samochód na parkingu, domknij szyby i włącz alarm. NIE ZOSTAWIAJ w środku wartościowych rzeczy, a torby ze zrobionymi wcześniej zakupami schowaj w bagażniku: nie zostawiaj ich na widoku!
  • W sklepie PAMIĘTAJ o zamknięciu torebki, wartościowe przedmioty trzymaj przy sobie, a portfel noś z przodu - nie z tyłu!
  • Podczas zakupów torebkę czy portfel ZAWSZE trzymaj przy sobie, miej pod ręką i w zasięgu wzroku. NIGDY nie odkładaj telefonu czy portfela, np. podczas przymierzania ubrań i butów.

Nie UWIERZYSZ, na co połasił się ten złodziej!

Policjanci wskazują także o czym pamiętać, jeśli wyjeżdżamy na dłużej niż jeden dzień.

  • DOKŁADNIE zamknij wszystkie okna, rolety i drzwi, załącz alarm (jeżeli taki jest).
  • Rzeczy wartościowe schowaj w takim miejscu, aby nie stały się łatwym łupem dla włamywacza, który zawsze działa pod presją czasu. NIE UŁATWIAJ mu zadania!
  • POPROŚ rodzinę, sąsiadów lub znajomych, aby odwiedzili mieszkanie podczas Twojej nieobecności. Niech sprawdzą zabezpieczenia, zapalą światła w mieszkaniu choćby na kilkanaście minut. To może zaskoczyć i zniechęcić potencjalnych złodziei.

Monitoring ujawnia jak bandyta skatował Roberta Brylewskiego!

Właśnie w okresie świątecznym okazuje się, jak ważne są dobre relacje z sąsiadami: to oni są najlepszymi stróżami podczas naszej nieobecności. Zwracając uwagę na podejrzane osoby zaglądające przez ogrodzenie, bądź pojazdy parkujące przy posesji pilnują także swojego dobytku! A kiedy oni wyjadą, my możemy im się odwdzięczyć podobną pomocą: czujnością i opieką. Na tym budują się i opierają dobrosąsiedzkie i społeczne relacje.

Dopiero strzały ostrzegawcze powstrzymały uciekiniera!