Półmaraton Warszawski 2022. Nieoczekiwane wyznanie zwycięzcy [WYNIKI]

2022-03-27 12:08

Tanzańczyk Emanuel Giniki Gisamoda zwyciężył w 16. Półmaratonie Warszawskim, rozgrywanym pod nazwą Warszawski Półmaraton Pokoju. Dystans 21 km 97 m pokonał w 1:00.30, ustanawiając rekord imprezy. Wśród kobiet wygrała Etiopka Tiruye Mesfin Aman, która również pobiła rekord - 1:08.55. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej przez kilka godzin musieli się liczyć z potężnymi utrudnieniami na Żoliborzu, Pradze-Północ i Śródmieściu.

Półmaraton Warszawski 2022. Kto wygrał? 

W niedzielny poranek rozpoczął się 16. Półmaraton Warszawski. Od początku pandemii był to pierwszy, tak duży bieg w stolicy. Biegacze wyruszyli o godzinie 9 z ul. Konwiktorskiej. Dalej uczestnicy biegli ulicami Żoliborza oraz Pragi-Północ. Bieg zakończył się na Wisłostradzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann. W imprezie ze startem pod stadionem Polonii, a metą przy Multimedialnym Parku Fontann, wystartowało ponad 7300 osób. - Dałem z siebie wszystko i jestem zadowolony z wyniku, choć na trasie było dość zimno i wietrznie. To mój pierwszy raz w Polsce - powiedział zwycięzca - Tanzańczyk Emanuel Giniki Gisamoda, który od trzeciego kilometra dyktował tempo na trasie, bez pomocy tzw. zająca. Dyrektor imprezy Marek Tronina podkreślił, że można mówić o podwójnych rekordach, bo dwóch pierwszych biegaczy i dwie pierwsze kobiety na mecie uzyskali czasy lepsze niż rekordowe wyniki z 2014 roku. Poprzedni najlepszy wynik zawodów wynosił 1:00.48, a ustanowił go Kenijczyk Victor Kipchirchir, natomiast najszybszą kobietą była do niedzieli przez sześć lat była jego rodaczka Poline Wanjiku Njeru - 1:09.06. - Mówiłem, że ten bieg może być rekordowy, ale że aż w podwójnym wymiarze to nie, bo to zdarza się niezwykle rzadko. Na tej trasie można szybko biegać, myślę, że nawet poniżej godziny - podkreślił Tronina.

Najszybszy z Polaków - Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) - czasem 1:08.17 zajął 10. miejsce. Najlepsza z Polek Aleksandra Brzezińska (MKL Toruń) uplasowała się na piątej pozycji (1:12.11). Giżyńskiego do startu zmobilizowała chęć sprawdzenia formy po perypetiach zdrowotnych, ale i aspekt solidarności z Ukrainą, który można wyrazić na sportowo. - Jak dowiedziałem się o zmianie nazwy, to od razu się zapisałem. Wiedziałem, że warto w ten sposób pokazywać jedność z Ukraińcami, szczególnie, że w gronie biegaczy mamy sporo znajomych z Ukrainy, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie - zaznaczył.

Wielokrotny medalista mistrzostw Polski nie krył na mecie radości - zarówno z wyniku, jak i atmosfery oraz pogody. - Mogłem pobiec ciut szybciej, ale jeszcze miesiąc temu dzisiejszy wynik brałbym w ciemno. Temperatura i słoneczko - super. Trochę wiało, ostatnie kilometry biegło się pod wiatr, także to już była walka, ale punkty muzyczne i wsparcie od kibiców pomagało - relacjonował.

Metro wykosi autobusy z Bemowa

Półmaraton Warszawski 2022. Wyniki

mężczyźni

1. Emanuel Giniki Gisamoda (Tanzania) 1:00.302. Abel Chabet (Uganda) 1:00.40 3. Josphat Kipchirchir Too (Kenia) 1:01.46 4. Edwin Kibet (Kenia) 1:01.52 5. Bekele Shiferaw Agunafr (Etiopia) 1:02.31 ...10. Mariusz Giżyński (Polska) 1:08.17

kobiety

1. Tiruye Mesfin Aman (Etiopia) 1:08.55 2. Likina Amebaw (Etiopia) 1:09.01 3. Veronicah Njeri Maina (Kenia) 1:09.494. Addisalem Belay Tegegn (Etiopia) 1:10.28 5. Aleksandra Brzezińska (MKL Toruń) 1:12.11

Półmaraton Warszawski 2022. Zbiórka dla Ukrainy

Tegoroczna edycja półmaratonu odbywała się pod zmienioną nazwą - Warszawski Półmaraton Pokoju. Zmiana nazwy jest symboliczna i nawiązuje do agresji rosyjskiej, z którą mierzy się w tym momencie nasz wschodni sąsiad. - Chcemy pomóc ludziom, którzy znaleźli się w sytuacji dramatycznej i nieoczekiwanej. Zorganizowaliśmy wirtualny Charytatywny Bieg Jedności z Ukrainą w ramach którego zebrano już 45 tysięcy złotych dla Polskiej Akcji Humanitarnej, która prowadzi zbiórkę na rzecz osieroconych dzieci przybyłych z Ukrainy. Podczas trwania samego wydarzenia również przeprowadzimy zbiórki charytatywne dla trzech ukraińskich szpitali oraz dla sierot z Ukrainy - zapowiedział Marek Tronina, dyrektor biegu.

Symboliczną zmianę nazwy wydarzenia miały również podkreślać medale, które otrzymają uczestnicy półmaratonu. Dotychczas przedstawiały one symbole stolicy, tym razem znajdują się na nich dwie dłonie splecione w geście pomocy.

NIE PRZEGAPSpalił się żywcem zakleszczony pod tirem. Makabra pod Mińskiem Mazowieckim

Sonda
Lubisz biegać?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki