Ponad 40 lat pracy w śmieciach! Imponujący staż pracy w warszawskim MPO

i

Autor: TOMASZ RADZIK/ SUPER EXPRESS Ponad 40 lat pracy w śmieciach! Imponujący staż pracy w warszawskim MPO

Ponad 40 lat jeżdżę na śmieciarce. Imponujący staż pracy w warszawskim MPO

2022-06-29 14:37

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie obchodzi 1 lipca 2022 jubileusz 95-lecia istnienia firmy. Z tej okazji rozmawialiśmy z pracownikami o pracy i pojazdach oraz zmianach w firmie. Bogdan Krawczyk (65 l.) przepracował w warszawskim MPO 42 lata! Imponujący staż! Wkrótce pan Bogdan idzie na emeryturę. Ale zdąży jeszcze świętować wraz ze swoją spółką jej 95. urodziny. Co przygotowało MPO z tej okazji? Jakich atrakcji mogą spodziewać się warszawiacy? Jak można wytrzymać ponad 40 lat pracy "w śmieciach"? O tym wszystkim w artykule i materiale WIDEO oraz GALERII zdjęć poniżej.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania szykuje się do 95 jubileuszu. A Bogdan Krawczyk - szykuje się do przejścia na emeryturę. Jeździł przez 42 lata pracy na wszystkich śmieciarkach, którymi przez ten czas dysponowała warszawska firma MPO. Od Jelcza przez czeskie Liazy aż po nową Scanię. Ostatnio najczęściej wsiadał za kierownicę "Białego misia" – tak nazwano dużą białą śmieciarkę do odbioru segregowanych odpadów. Po ulicach kursuje też "Wiewióra" i „Chomik” – dwa mniejsze pomarańczowe auta. A w bazie stoi maskotka spółki. - To reaktywowany przez nas, wynaleziony gdzieś za stodołą u rolnika zabytkowy mercedes, pomalowany teraz na pomarańczowo – mówi Jakub Turowicz z MPO. Ekipa „Super Expressu” dała się porwać na przejażdżkę panu Krzysztofowi, który wierny jest Miejskiemu Przedsiębiorstwo Oczyszczania od 15 lat. Pracownicy MPO opowiadają nam jak się pracuje w śmieciowym biznesie.

Można też obejrzeć ich pracę oraz pojazdy warszawskiego przedsiębiorstwa w GALERII zdjęć i materiale WIDEO poniżej:

- Bywa, że słyszy się od czasu do czasu pogardliwe „O, śmieciarze jadą!” Ale coraz rzadziej. I ja już nie zwracam na to uwagi. Nie jestem śmieciarzem, tylko tym, kto dba o to, by w mieście było czysto - mówi nam Krzysztof Bartnik. Zaczynał pracę od odśnieżania. Jeździł już po ulicach Warszawy na pługosolarce, zamiatarce, polewaczce i śmieciarką. Teraz najczęściej kursuje odbierając odpady w Śródmieściu. Czy doczeka w tej firmie emerytury, tak jak jego starszy kolega? Jak można wytrzymać aż 40 lat pracując w śmieciach? - No, ja wytrzymałem – śmieje się Bogdan Krawczyk. W warszawskim MPO jest dziś niewielu pracowników z takim stażem jak pan Bogdan.

- Do smrodu się człowiek przyzwyczaja. Trzeba też szczególnie o higienę dbać i kąpać się częściej niż przeciętny obywatel. Ale w porównaniu z tym, jakie były warunki pracy i jakimi pojazdami jeździło się, gdy zaczynałem, teraz jest komfort, klimatyzacja, automatyczna skrzynia biegów, czystsze pojemniki – wylicza Bogdan Krawczyk, ładowacz z MPO.

Załoga MPO wyjeżdżająca na przykład „Białym misiem” na miasto po odbiór śmieci od warszawiaków liczy zawsze trzy osoby: kierowca, operator i ładowacz. Przechlapane ma tylko „ten trzeci” (zazwyczaj najmniejszy i najmłodszy), przypada mu bowiem zydelek w środku kabiny. A na nim trzeba siedzieć z podkurczonymi nogami, albo bokiem. Wygodne to nie jest. To dlatego często widzimy ładowacza MPO jak jedzie na stojąco „na stopce” z tyłu śmieciarki.

Ponad 40 lat pracy w śmieciach! Imponujący staż pracy w warszawskim MPO

i

Autor: TOMASZ RADZIK/ SUPER EXPRESS & MPO Ponad 40 lat pracy w śmieciach! Imponujący staż pracy w warszawskim MPO

1 lipca 2022 warszawskie MPO obchodzi 95-lecie istnienia. Z tej okazji na parkanie bazy firmy przy ul. Tatarskiej zawiśnie wystawa pojazdów MPO – od lat 20. ubiegłego wieku, do współczesności. Spółka wkrótce ogłosi też konkurs na sfotografowanie MPO przy pracy. Polujmy więc na dobre kadry śmieciarek i ładowaczy. Można będzie zdobyć nagrody!

Zapraszamy też do obejrzenia pana Bogdana i pana Krzysztofa przy pracy w naszym materiale WIDEO.

Ponad 40 lat pracy w śmieciach! Imponujący staż pracy w warszawskim MPO
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE