Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki zwołał sztab kryzysowy ws. awarii w oczyszczalni Czajka

2019-08-29 16:38

Premier Morawiecki zwołał pilne spotkanie w sprawie awarii kolektora, na skutek której do Wisły wpadają ścieki. Na pilnym spotkaniu mają pojawić się m.in. minister środowiska i minister zdrowia.

Ścieki wpadają do Wisły i mogą być bardzo niebezpieczne. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, a władze Warszawy, władze Płocka, a teraz także premier Morawiecki zwołują sztab kryzysowy w sprawie awarii kolektora, który doprowadzał ścieki do oczyszczalni Czajka. Na skutek usterki od wczoraj do Wisły spływają zanieczyszczenia.

- Premier Morawiecki na bieżąco jest informowany o awarii #Czajka i skażeniu Wisły. Od razu po powrocie ze Szwecji na godzinę 19:00 zwołał sztab kryzysowy w KPRM z udziałem: H. Kowalczyk; Ł. Szumowski; M. Błaszczak; J. Pinkas - poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, do awarii kolektora doszło we wtorek. Wtedy uruchomiono system awaryjny, który także uległ awarii. W związku z tym doszło do sytuacji kryzysowej. Ścieki spływają wprost do Wisły. Wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną awarii i kiedy uda się ją naprawić.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk przyznał, że doszło do katastrofy ekologicznej. Z kolei Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów przyznał, że jego zdaniem afera ściekowa przypomina katastrofę w Czarnobylu.

- To przypomina mi sytuację katastrofy w Czarnobylu. Ukrywano to dokąd można było. Później się nie dało ukryć, bo Wisła zaczęła płynąć pianą - powiedział Suski w TVP INFO.

Przeczytaj więcej na temat afery ściekowej:

>> Fala ścieków z Warszawy zagraża ujęciu wody w Płocku! Mają tylko 50 godzin! [GALERIA]

>> "Manipulacja, kłamstwa i sianie paniki". Trzaskowski o awarii w oczyszczalni [WIDEO, AUDIO]

>> Trzaskowski popełnił przestępstwo? Prokuratura zbada sprawę potężnej awarii w oczyszczalni [AUDIO]

>> Ścieki płyną do Płocka. Trzaskowski zwołał kolejne spotkanie sztabu kryzysowego [AUDIO]

>> Katastrofa ekologiczna w stolicy! W wodzie mogą być salmonella i tasiemiec

>> Katastrofa ekologiczna w Warszawie. "Awaria może potrwać nawet kilka tygodni!"

>> Toksyczne ścieki w warszawskiej wodzie! Czy woda w naszych kranach jest bezpieczna?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE