Depresja, smutek - zdj. ilustracyjne

i

Autor: pixabay.com

Przerażające dane: Osoby od 18 do 24 roku życia mają najsilniejsze objawy depresji i lęku w czasie epidemii!

2020-06-01 13:24

Czas epidemii koronawirusa jest trudny dla nas wszystkich, jednak okazuje się, że izolacja, niepewność finansowa i lęk przed zakażeniem dotyczą przede wszystkim osób młodych. Uniwersytet Warszawski opublikował przerażające dane, z których wynika, że osoby od 18 do 24 roku życia są najsilniej narażone na stany depresyjne i lękowe w czasie pandemii.

Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili internetowe badanie, z którego wynika, że to właśnie młodzi dorośli, czyli osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia, są najsilniej dotknięci stanami lękowymi i objawami depresji w czasie epidemii.

ZOBACZ TEŻ: Warszawa: Wyszła na zakupy Z KORONAWIRUSEM! Areszt dla nieodpowiedzialnej 52-latki


Badanie zostało przeprowadzone na panelu internetowym w dniach 4-8 maja 2020 roku. Przebadanych zostało 1179 osób dorosłych mieszkających w Polsce. Wyniki są zadziwiające, bo chociaż mogłoby się wydawać, że osoby młode, posiadające nieograniczony dostęp do internetu, potrafiące bez problemu korzystać z e-nauczania, mogące kontaktować się z rodziną i znajomymi za pośrednictwem różnych platform internetowych, nie będą narzekać na nudę, poczucie niepewności czy obniżony nastrój. Wyniki badań pokazują jednak, że to właśnie młodzi są najbardziej narażeni na problemy psychiczne w trakcie pandemii.

ZOBACZ TEŻ: Wólka Kosowska: CBA zatrzymało mężczyznę, który wytransferował z Polski kilkadziesiąt milionów złotych


Jak przedstawiają się wyniki badań? - Osoby w grupie wiekowej 18-24 lata przejawiają najwyższy (istotnie wyższy niż pozostałe grupy wiekowe) poziom objawów depresji i lęku uogólnionego w czasie epidemii (w okresie dwóch tygodni przed datą badania), natomiast osoby w grupach wiekowych 55-64 lata i powyżej 64 lat charakteryzują się najniższym nasileniem objawów depresji i lęku uogólnionego - podali naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego wynika także, że nasilenie objawów lękowych i depresyjnych u młodych nie wiąże się stricte z poczuciem zagrożenia zdrowia i życia własnego oraz bliskich, ale z ograniczeniami wolności, nudą, trudnymi relacjami w rodzinie, poczuciem osamotnienia, zmęczeniem zaistniałą sytuację i brakiem prywatności. Co więcej, z badań wynika, że osoby, które straciły ciągłość wynagrodzenia i/lub ich miejsce pracy zostało zamknięte charakteryzują się wyższym nasileniem objawów depresji i lęku uogólnionego niż osoby, które mają zapewnioną ciągłość wynagrodzenia i pracują zdalnie lub w ich sytuacji zawodowej nie wystąpiły żadne zmiany.

ZOBACZ TEŻ: Pruszków: Tajemnicza akcja policji. Desperat grozi bronią! [TYLKO U NAS]


Co ciekawe, spory wpływ na nasze zdrowie psychiczne ma to, czy mieszkamy z naszym partnerem/partnerką, czy nie. - Osoby, które są stanu wolnego (single) oraz osoby, które są w związku nieformalnym charakteryzują się wyższym nasileniem objawów depresji i/lub lęku uogólnionego niż osoby w związku małżeńskim i osoby rozwiedzione. W przypadku osób w związku nieformalnym najwyższy poziom lęku uogólnionego występuje u osób, które nie mieszkają razem ze swoim partnerem/partnerką – przekazali psychologowie z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Dlaczego cena truskawek jest dwa razy wyższa niż rok temu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki