Rafał Trzaskowski wysłał autobusy na Ukrainę. „Dzielimy się tym, co mamy”

i

Autor: UM.WARSZAWA.PL Rafał Trzaskowski wysłał autobusy na Ukrainę. „Dzielimy się tym, co mamy”

Autobusy z Warszawy trafiły na Ukrainę. Rafał Trzaskowski dał jasny sygnał

2022-05-12 13:13

Michał, Hubert, Kacper, Mateusz i Michał - kierowcy Miejskich Zakładów Autobusowych - wyruszyli w czwartek o świcie w długą drogę do Ukrainy. To właśnie tam trafi pięć przegubowych Solarisów, które są darem stolicy dla mieszkańców Mikołajowa. Na ich pokładzie znalazły się zestawy niezbędnych części zamiennych, a także kilkanaście ton darów. Pojazdy zostały przejęte przez ukraińskich kierowców i trafią właśnie do Mikołajowa pod Odessą.

Miejskie Zakłady Autobusowe przekazały pięć przegubowych, niskopodłogowych autobusów. To dar stolicy dla mieszkanek i mieszkańców Mikołajowa. – Dzielimy się tym, co mamy, nie tylko z uchodźcami, którzy znaleźli u nas schronienie przed wojną, ale także z osobami, które zdecydowały się pozostać w swoich domach – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na pokładzie Solarisów znalazły się zestawy niezbędnych części zamiennych, a także kilkanaście ton darów, a wśród nich żywność oraz artykuły higieniczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzaskowski bryluje w USA a w Warszawie taka afera. Kraj o Warszawie. Felieton

Prezydent stolicy podziękował przede wszystkim kierowcom, którzy zdecydowali się wyruszyć w trasę i dostarczyć wypełnione po brzegi Solarisy za ukraińską granicę. – Kierowcy dojechali na miejsce 12 maja w okolicy godziny 13. Do Warszawy wrócą pojazdami nadzoru ruchu drogowego – przekazał Jakub Leduchowski, zastępca rzecznika prasowego ratusza.

Przekazywane pojazdy to w pełni sprawne autobusy z 2007 roku. Posiadają solidną konstrukcję i jeszcze przez wiele lat będą służyły pasażerom.

MZA od pierwszego dnia wojny są zaangażowane w pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom. Autobusy Spółki przewoziły już uchodźców do ich tymczasowych miejsc zakwaterowania, natomiast w halach przy ul. Włościańskiej powstał wielki punkt koordynacyjno-przeładunkowy, do którego trafiają dary nadsyłane z Warszawy, z wielu polskich miast, ale również z całej Europy – między innymi z Portugalii, Szwecji czy Turcji.

– Mamy sygnały z wielu miast, m.in. Charkowa, Równego, czy Iwano-Frankiwska. Nie wykluczamy, że i tam przekażemy używane autobusy z pakietami części zamiennych – zapewnia Jan Kuźmiński, prezes Miejskich Zakładów Autobusowych.

W ramach wysłanych autobusów na Ukrainę warto wspomnieć również o przystankach autobusowych, które zostaną zamknięte przez otwarcie nowych stacji metra w czerwcu. Zarząd Transportu Miejskiego jest przekonany, że wydłużenie trasy podziemnej kolejki usprawni skomunikowanie Bemowa i Woli ze Śródmieściem, Pragą i Targówkiem. Kością niezgody są jednak linie autobusowe, które miasto chce skrócić. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Metro wykosi autobusy z Bemowa. Pasażerowie są wściekli

Obejrzyjcie specjalną galerię przygotowaną w ramach tego tematu:

Piotr Zgorzelski: Trzaskowski zrobił dla Ukrainy więcej niż cały rząd PiS
Sonda
Jaką ocenę wystawiłbyś Rafałowi Trzaskowskiemu za rządy w Warszawie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE