Ratusz podpowiada jak zutylizować zużyte rękawiczki i maseczki [INFOGRAFIKI]

2020-04-15 18:05
Maseczki
Autor: Carola68/CC0/pixabay.com Zrobienie maseczki wcale nie jest trudne.

Zużyte środki ochronne stanowią zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego mieszkańcy, po użyciu jednorazowych rękawiczek i maseczek, powinni bezzwłocznie wyrzucić je do kosza na odpady zmieszane.

W związku ze stanem epidemii, od czwartku – 2 kwietnia, sklepy muszą zapewnić klientom rękawiczki lub środki do dezynfekcji rąk. Dodatkowo rząd wprowadził od czwartku, 16 kwietnia, obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

Maseczkowy szał na bazarach. Od jutra obowiązek ich noszenia. Sprawdź ceny w Warszawie [GALERIA]

Ratusz radzi – zdejmuj rękawice i maski ostrożnie. Jak zaleca Główny Inspektorat Sanitarny, aby prawidłowo zdjąć rękawice, powinniśmy złapać palcami jedną rękawicę na wysokości nadgarstka i ściągnąć ją (bez dotykania skóry), wywracając rękawicę wewnętrzną stroną na wierzch. Następnie, ruchem ślizgowym włożyć palce gołej dłoni między drugą rękawicę a nadgarstek i zdjąć rękawicę, zwijając ją wzdłuż dłoni. Potem naciągnąć na trzymaną w palcach rękawicę i obie wyrzucić do kosza oraz zdezynfekować ręce.

Legionowo: Pierwszy maseczkomat stanął w centrum miasta. Czy warto w nim kupić maseczkę? [GALERIA]

Sanepid przypomina również, że przed nałożeniem maski musimy umyć ręce wodą i mydłem lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Następnie powinniśmy zakryć nos i usta maską, upewniając się, że między twarzą a maską nie ma przerwy i materiał dobrze przylega. Staramy się nie dotykać maski podczas jej używania, a jeśli to zrobimy - umyć dłonie lub je zdezynfekować. Maskę powinniśmy wymienić na nową, gdy tylko będzie wilgotna. GIS przypomina, abyśmy nie używali ponownie masek jednorazowych. Aby zdjąć maseczkę bezpiecznie, musimy chwycić ją z tyłu, za wiązanie, a potem zdezynfekować dłonie. Nie wolno dotykać przodu maski.

Ratusz chce zbudować kilkaset ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawiczki
Autor: Urząd m.st. Warszawy
Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę
Autor: Urząd m.st. Warszawy

Miejskie służby oczyszczania na bieżąco sprzątają ulice, chodniki oraz przystanki. To samo dotyczy parków. W przypadku sklepów i innych prywatnych nieruchomości, ich właściciele zobowiązani są do sprzątania terenu. Pracownicy, sprzątający rozrzucone rękawiczki, są narażeni na zakażenie koronawirusem. Dlatego w trosce o zdrowie nas wszystkich, apelujemy o zachowanie porządku i wyrzucanie odpadów do koszy.

Nowe sygnalizacje na Pradze i we Włochach. Drogowcy rozstrzygnęli przetarg

Wszelkie nieprawidłowości, np. przepełnione śmietniki czy rozrzucone rękawiczki można zgłosić za pomocą platformy Warszawa 19115.

We wskazanych lokalizacjach podejmie interwencję patrol porządkowy. 

TARGÓWEK: 85-letni mężczyzna UMIERAŁ na ulicy. Na RATUNEK było bardzo mało czasu

Zużyte maseczki wrzuć do zmieszanych
Autor: Urząd m.st. Warszawy Zużyte maseczki wrzuć do zmieszanych

Segreguj odpady właściwie

Zużyte materiały higieniczne, w tym ręczniki papierowe, papierowe maseczki czy zużyte rękawiczki gumowe, powinny trafić do kosza na odpady zmieszane. Z kolei kartonowe pudełka po chusteczkach należy wyrzucić do papieru. W przypadku wątpliwości przy segregacji odpadów, mieszkańcy mogą skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie segregujna5.um.warszawa.pl

Unia Europejska POMAGA: Kolejny transport środków ochrony dla warszawskich szpitali!

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem, środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane. Jak wskazuje Sanepid, odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład, stanowią odpady komunalne.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Super Raport 15.04 - Goście: Robert Winnicki, Roman Osica
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE