Poród na Warszawa Śródmieście

i

Autor: Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS

Ratusz ratuje przedsiębiorców. Na razie z jednej dzielnicy

2020-03-27 12:00

Dzięki specjalnemu programowi pomocowemu najemcy, którzy zostali zmuszeni do zawieszenia lub ograniczenia działalności przez obostrzenia wprowadzone przez rząd, zyskali możliwość obniżenia czynszu i przetrwania trudnego okresu.

Zarząd Śródmieścia uruchomił lokalny program pomocowy skierowany do przedsiębiorców działających w miejskich lokalach. Pomoc świadczona jest w ramach stołecznego pakietu wsparcia dla przedsiębiorców, ogłoszonego przez prezydenta Trzaskowskiego. – Warszawski pakiet wsparcia dla przedsiębiorców, którego częścią jest nasz śródmiejski program, stanowi realną pomoc dla tych, którzy przez pandemię koronawirusa, a także rządowe ograniczenia, nie mogą normalnie pracować. Lokalni przedsiębiorcy zapewniają miejsca pracy naszym mieszkańcom, pomagają utrzymać się ich rodzinom, płacą tu podatki i dbają o to, abyśmy mieli gdzie spędzić wolny czas i zrobić zakupy. Są integralną częścią Śródmieścia i zasługują na faktyczną pomoc. Stąd nasza decyzja o aktywnym włączeniu się w działania pomocowe podejmowane przez prezydenta i Radę m.st. Warszawy – mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Jadłodzielnia na Woli przyniesie jedzenie seniorom! #zostańwdomu.

Śródmiejski program przewiduje dwa warianty pomocy. Pierwszy dla przedsiębiorców, którzy zostali zmuszeni do całkowitego zawieszenia swojej działalności. Mogą oni wystąpić o obniżkę czynszu nawet do wysokości opłat związanych z utrzymaniem lokalu, czyli np. kosztów eksploatacyjnych czy wpłat na fundusz remontowy. Średnia stawka w tym wariancie wyniesie około 9 zł za metr kwadratowy powierzchni lokalu (ostateczna stawka będzie zależna od kosztów utrzymania 1 metra kwadratowego w danej nieruchomości). Drugi wariant zakłada obniżenie czynszu proporcjonalnie do udokumentowanego spadku obrotów (porównanie rok do roku). Skorzystają z niego najemcy, którzy nie zamknęli lokali i wciąż prowadzą w nich działalność w ograniczonym zakresie, np. „na wynos”. Obniżka będzie przyznawana na okres do trzech miesięcy, liczonych od 14 marca br., tj. dnia ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie. Program będzie realizowany przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Jest NADZIEJA: Do Warszawy dotarł sprzęt ochrony osobistej! Trafi do szpitali [GALERIA]

Aby uzyskać wsparcie, wystarczy wypełnić wniosek i przesłać go w formie elektronicznej na adres [email protected]. Warto pamiętać, aby we wniosku znalazły się dane identyfikujące najemcę, w tym dane kontaktowe, a także dokładny adres i oznaczenie wynajmowanego lokalu. Do wniosku należy dołączyć uzasadnienie, które wyjaśni, w jaki sposób sytuacja związana z pandemią koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową najemcy. – Procedury związane z przyznaniem pomocy zostały maksymalnie uproszczone. Naszym celem jest natychmiastowe reagowanie na problem. Przewidujemy, że łączny koszt programu dla budżetu Śródmieścia zamknie się w kwocie nawet kilkudziesięciu mln zł. Choć jest to kwota duża, a budżet stolicy cierpi na znaczny niedobór wskutek wcześniejszych działań i decyzji rządu, to jestem przekonany, że będą to pieniądze dobrze wydane. To inwestycja w lepszą przyszłość Śródmieścia oraz jego mieszkańców – podsumowuje zastępca burmistrza Śródmieścia Tomasz Bratek.

 Prezydent chce przełożyć MATURY I EGZAMINY!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki