gaz

i

Autor: Marcin Smulczyński/SUPER EXPRESS W poniedziałek gaz w Europie drożeje

Podwyżki cen prądu i gazu. Jak dostać wsparcie i dodatek osłonowy?

2022-01-14 14:29

Po ogromnych podwyżkach cen gazu i prądu miasto zdecydowało się dodać co nieco do portfeli osób, które najbardziej potrzebują wsparcia. Od 1 stycznia udzielane jest miejskie wsparcie w formie zasiłku na pokrycie bieżących kosztów utrzymania lokalu. Aby skorzystać z pieniędzy należy być zameldowanym w Warszawie.

Podwyżki cen gazu. Kto może skorzystać z dodatku osłonowego?

Z dodatku mogą skorzystać osoby samotne, których dochody nie przekraczają 2100 zł netto oraz gospodarstwa wieloosobowe, w których na jedną osobę wypada poniżej 1500 zł netto. Dodatek osłonowy wynosi rocznie 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób, 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób, 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

ZOBACZ TEŻ: Podwyżki cen gazu w Warszawie. Ile od stycznia 2022 zapłacą mieszkańcy?

Z kolei osoby, które ogrzewają swój dom kotłem, kominkiem czy kozą, otrzymają nieco większy dodatek. Jak złożyć wniosek? Wypełniony formularz można składać w urzędach dzielnic, w wydziałach obsługi mieszkańców. Formularz o dodatek osłonowy znajduje się na stronie: gov.pl/web/klimat/do-pobrania.

W przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków, dodatek osłonowy wynosi rocznie 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób, 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób, 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób. Gdy wysokość ustalonego dodatku osłonowego jest niższa niż 20 zł, dodatek nie przysługuje.

Podwyżki gazu o 700%
Sonda
Kto ponosi odpowiedzialność za wysokie podwyżki cen energii i gazu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE