Niebezpieczne pamiątki

Śmiertelne niebezpieczeństwo ukryte pod ziemią. Mazowsze usiane jest niewybuchami!

2023-09-09 11:12

Mimo że od końca II wojny światowej minęło już blisko 80 lat to na terenie Mazowsza wciąż odnajdywane są śmiertelnie niebezpieczne pamiątki po tym niezwykle krwawym okresie w historii Polski. Niewybuchy wykopywane są podczas zwykłych prac ogródkowych na prywatnych posesjach, podczas prac rolnych czy nawet spacerów w lesie.

Niewybuchy odnalezione na Mazowszu

Kilka dni policja w Kozienicach otrzymała kilka zgłoszeń od mieszkańców gminy Głowaczów oraz Grabów nad Pilicą o znalezieniu przedmiotów przypominających pociski artyleryjskie. - Na miejsce został skierowany policjant z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego oraz funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Grabowie nad Pilicą, którzy potwierdzili, że rzeczywiście są to pociski artyleryjskie. Funkcjonariusze przez kilka dni zabezpieczali znaleziska do czasu zneutralizowania przez patrol saperski wszystkich niebezpiecznych przedmiotów - przekazała policja.

Z kolei w pow. pułtuskim na niebezpieczną pamiątkę z czasów wojny natknął się mieszkaniec Mor, który zauważył przedmiot przypominający pocisk artyleryjski w rejonie swojego stawu po opuszczeniu w nim poziomu wody. Na tym nie koniec niespodzianek. W tym samym powiecie na prywatnej posesji w Łubienicy podczas robót ziemnych na znalezisko natknął się pracownik. Przybyły na miejsce policyjny pirotechnik stwierdził, że są to granaty moździerzowe. Funkcjonariusze, do czasu przybycia patrolu saperskiego zabezpieczyli miejsce, gdzie ujawniono niewybuchy.

W ostatnim czasie również do sochaczewskiej komendy wpłynęło zgłoszenie, że w Sochaczewie podczas prac ziemnych znaleziono dwa pociski. Były to pociski artyleryjskie pochodzące z czasów II wojny światowej. Podczas oczyszczania terenu znaleziono kolejny pocisk.

Z kolei w okolicy Dębego Wielkiego (pow. miński) w pobliżu torów, znaleziono przedmiot przypominający niewybuch. Okazało się, że to pozostałości po bombie lotniczej z II wojny światowej.

Co robić w przypadku znalezienia niewybuchu?

Policja przypomina, jak zareagować w przypadku odnalezienia niewybuchu. Oto podstawowe zasady:

  • w przypadku znalezienia niewybuchu natychmiast zadzwoń na nr 112. Na miejsce przyjadą policjanci i zabezpieczą teren
  • stań w bezpiecznej odległości i nie pozwól nikomu podchodzić w zagrożone miejsce
  • nigdy nie dotykaj niewybuchu, nie potrząsaj nim, ani nie przenoś
  • zawsze czekaj do przyjazdu mundurowych. Policjanci skontaktują się z jednostką wojskową, która zneutralizuje pocisk
  • ostrzegaj dzieci przed niebezpieczeństwem

Quiz. Sobotnia ortografia. Trudne słowa na literę "o". Orły ortografii muszą mieć komplet punktów!

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Wskaż poprawną pisownię:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany