Totalna wojna po otwarciu tunelu pod Ursynowem. Korki większe niż kiedykolwiek!

2022-01-25 9:21
Spór kierowców i urzędników po otwarciu tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy
Autor: Marek Kudelski / SE , MICHAŁ NIWICZ / SE Spór kierowców i urzędników po otwarciu tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy

Tunel pod Ursynowem jest już otwarty. Upragniony przez wszystkich kierowców moment w końcu stał się faktem. Po nim miało rozluźnić się na innych arteriach w stolicy. Mowa głównie o Dolinie Służewieckiej. Tak się jednak stało. Z trasy tylko na około miesiąc zniknęły korki. Do czasu... Problem powrócił jak bumerang. Co jest powodem?

O otwarcie tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy wręcz błagali już wszyscy. Ci kierowcy, którzy wybierają Dolinę Służewiecką, mieli odetchnąć z ulgą. Tak się stało tuż po wpuszczeniu aut pod Ursynów. Ruch na tej arterii stał się mały i płynny. Do czasu... Drogowcy postanowili wytyczyć tam buspas. Wtedy korki niestety powróciły. - Od stycznia usprawniono poruszanie się komunikacji zbiorowej, autobusy nie notują praktycznie żadnych opóźnień. Wcześniej nie zawsze było to normą - stwierdził rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski. Tak więc uproszczając... komunikacja zyskała, kierowcy nadal cierpią. Co prawda Zarząd Transportu Miejskiego przeprowadził analizy, z których wynika, że obecny ruch na trasie "znacząco spadł".

Według badań natężenie ruchu w Dolinie Służewieckiej w październiku jeździło ok. 81 tys. pojazdów na dobę (w obie strony). W styczniu, w pomiarach już po wyznaczeniu buspasa, ta suma dobowa spadła do 63 tys., czyli o 23 proc. - podkreślił rzecznik ZDM. Jednak zabranie jednego pasa kierowcom osobówek spowodowało, że mimo zmniejszenia ilości aut, korki w godzinach szczytu powróciły. Od początku lutego warszawiaków czekają też duże utrudnienia związane z zamknięciem wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Z pewnością Dolina Służewiecka przejmie ruch z tej arterii. Co wtedy? Możliwe, że kierowcy powrócą do sytuacji sprzed otwarcia tunelu pod Ursynowem. A przypomnijmy, że przebudowa nad Agrykolą ma potrwać prawie trzy lata.

Sonda
Czy w Warszawie potrzebne są buspasy?
Trzask, prask i tunel otwarty. Kierowcy mogą korzystać już z całej Południowej Obwodnicy Warszawy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE