Święto Niepodległości. Rafał Trzaskowski złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

2021-11-11 12:14

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył w czwartek kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Apeluję, abyśmy wszyscy uczcili Święto Niepodległości z szacunkiem dla innych, miasta, wartości, o które walczyli bohaterowie, i przede wszystkim godnie - podkreślił.

O złożeniu kwiatów poinformowano na Twitterze Trzaskowskiego. - W imieniu @warszawa złożyłem przy Grobie Nieznanego Żołnierza kwiaty, oddając hołd tym, którym zawdzięczamy niepodległą Polskę. Apeluję, abyśmy wszyscy, z szacunkiem dla innych, miasta, wartości, o które walczyli Bohaterowie i przede wszystkim godnie uczcili #11listopada - czytamy.

Centralne obchody Święta Niepodległości zaplanowano na godz. 12. Wówczas przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyć ma się uroczysta odprawa wart, w której uczestniczyć mają m.in. prezydent, marszałkowie: Sejmu i Senatu, premier, prezes PiS oraz przedstawiciele opozycji. Spodziewane są wystąpienia: głowy państwa i szefa MON; oddany zostanie też salut narodowy z 21 salw armatnich. W trakcie uroczystości zaplanowano ponadto złożenie wieńców, m.in. przez najważniejsze osoby w państwie. Po uroczystościach, o godz. 14 w Pałacu Prezydenckim, prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Policja całkowicie zamknęła rondo Dmowskiego w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE