Tak budują metro na Bemowie. Wiemy, kiedy otwarcie nowych stacji

2021-08-20 16:03

Budowa drugiej linii metra na Bemowie idzie pełną parą! Przekonali się o tym reporterzy Super Expressu, którzy w piątek odwiedzili plac budowy. Robotnicy w pocie czoła układają instalacje i wykonują szlify, by w przyszłym roku oddać teren budowy mieszkańcom. Jak zapowiedział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, jeśli nie wystąpi żadna krytyczna sytuacja, to z podziemnej kolejki pasażerowie skorzystają już w lipcu 2022 roku.

Reporterzy Super Expressu odwiedzili w piątek budowę metra na Bemowie. Zajrzeliśmy m.in. na stację C04 "Bemowo", która znajduje się u zbiegu ul. Powstańców Śląskich i Górczewskiej. Na poziom -2 prowadzą już ciągi schodów, zamontowano też windy i schody ruchome. Stacje są w stanie surowym, ale widać już gotowe elementy, np. posadzkę. Dwie bemowskie stacje mają być gotowe za około rok.

Kamil Legowicz, specjalista ds. komunikacji firmy Gulermak
Kamil Legowicz, specjalista ds. komunikacji firmy Gulermak

Wszystkie obiekty oraz tunele są już ukończone. W tym momencie odbywają się m.in. prace torowe, a także wykończeniowe. Budowa zostanie zakończona w drugim kwartale przyszłego roku, ale to fizycznie nie oznacza otwarcia stacji. Następnie odbędą się odbiory techniczne, które potrwają około 3-4 miesiące. Realnie możemy mówić o otwarciu metra już na początku trzeciego kwartału 2022 roku.

Smaczki dotyczące nowych stacji na Bemowie zdradziła też Anna Bartoń, rzecznik prasowa Metra Warszawskiego. - Stacje Ulrychów i Bemowo będą bardzo podobne do siebie. Na sufitach pojawią się kasetony, przy czym będą się różniły ułożeniem. Na stacji Bemowo będą ułożone ukośnie względem peronu, a na stacji Ulrychów wzdłuż peronu. Stacja Urlychów będzie miała ściany zatorowe w odcieniach lekkiej zieleni, natomiast na Bemowie będzie królowała miedź - powiedziała Bartoń.

Na budowie widać sporo robotników, a praca toczy się od świtu. Wykonywane są prace przy montażu torowiska oraz roboty wykończeniowe zarówno na poziomach stacji, jak i w pomieszczeniach technicznych. Postęp prac zachwalał obecny w czasie wizytacji Michał Olszewski - zastępca prezydenta Warszawy.

Michał Olszewski, zastępca prezydenta m. st. Warszawy
Michał Olszewski, zastępca prezydenta m. st. Warszawy

Chcemy jak najszybciej oddać ten odcinek pasażerom. Jak widać praca idzie pełną parą, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Na odcinku zachodnim trwa właśnie integracja wszelkich instalacji i systemów z funkcjonującą linią M2, co wymagało niestety krótkiego wyłączenia kilku końcowych stacji.

I dodał że niebawem ruch zostanie wznowiony, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w połowie przyszłego roku bemowski odcinek metra będzie gotowy. Całość kontraktu warta jest prawie miliard złotych, z czego ponad 70 procent jest dofinansowana z Unii Europejskiej.

II linia metra ma połączyć Bemowo z Bródnem i będzie liczyć 21 stacji. W tej chwili gotowy jest odcinek liczący trzynaście stacji łączący Wolę z Targówkiem. Równolegle trwa budowa nowych stacji na Bródnie i na Bemowie. Na lewym i prawym brzegu powstanie pięć nowych stacji: Zacisze, Kondratowicza i Bródno oraz Ulrychów i Bemowo.

Super Express odwiedził budowę drugiej linii metra
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE