Wyłudzali mieszkania i mordowali właścicieli. Bezwzględny gang trucicieli w rękach policji

i

Autor: POLICJA Wyłudzali mieszkania i mordowali właścicieli. Bezwzględny gang trucicieli w rękach policji

Szokujący proceder

Truli emerytów skażonymi trunkami i przejmowali ich mieszkania. Jest przełom w sprawie gangu trucicieli

2023-05-29 8:21

Gang trucicieli obłowił się, uśmiercając podstępnie starsze osoby i zagarniając ich majątek. Członkowie szajki truli swoje ofiary alkoholem skażonym izopropanolem. Na początku maja do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, które odpowiedzą za pięć zabójstw i sześć usiłowań zabójstw. Wiadomo już, kiedy odbędzie się pierwsza rozprawa.

Gang trucicieli odpowie przed sądem

Nie tak dawno informowaliśmy, że 8 maja do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie wpłynął akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom w sprawie nielegalnego przejmowania nieruchomości seniorów po wcześniejszym ich otruciu.

Wśród oskarżonych jest m.in. szef gangu trucicieli Tomasz G., bracia Roman i Krzysztof P. oraz notariuszka Jolanta D.

"Akt oskarżenia dotyczy pięciu przestępstw zabójstwa, sześciu przestępstw usiłowania zabójstwa, osiemnastu przestępstw doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem lub usiłowania oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości" - informowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Trzech mężczyzn - Tomasz G., Paweł S. i Roman P. zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, którą kierował jeden z nich - Tomasz G. "Zarzut przedstawiony notariuszowi dotyczy m.in. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i poświadczenia przez niego nieprawdy w dokumentach w zakresie udzielenia pełnomocnictwa do zbycia jednej nieruchomości" - wyjaśniała prokuratura.

Truli seniorów zatrutym alkoholem i przejmowali ich majątki

Według ustaleń śledczych oskarżeni szukali i wybierali osoby samotne, schorowane i często uzależnione od alkoholu. Sprawdzali też ich majątek, w szczególności posiadane przez nich nieruchomości. Następnie członkowie grupy nawiązywali kontakt z takimi osobami, zaprzyjaźniając się z nimi, zdobywając ich zaufanie i pod pozorem udzielania im pomocy w sprawach życiowych, uzyskiwali pełnomocnictwa od tych osób, w tym notarialne, do pełnego dysponowania ich nieruchomościami.

"Następnie z takim pełnomocnictwem zbywali nieruchomość sobie lub innym osobom. Już na etapie zaprzyjaźniania się z ofiarami w celu pozbawienia ich życia, wykorzystując ich uzależnienie od alkoholu, systematycznie podawali im alkohol zawierający domieszkę izopropanolu, który w konsekwencji skutkował zgonem niektórych z pokrzywdzonych, a w dalszej konsekwencji zgodnie z zamiarem sprawców pozwalał na zatarcie śladów przestępstwa" - zaznaczała prokuratura.

Dodatkowo śledczy ustalili, że gang trucicieli działa około 5-6 lat, głównie w Warszawie i województwie mazowieckim. "Trzech oskarżonych jest aktualnie tymczasowo aresztowanych. Na mieniu podejrzanych zabezpieczono pieniądze w kwocie ponad 350 tys. zł, dwa samochody, wierzytelności na kwotę około pół miliona złotych oraz obciążono hipoteką przymusową osiem nieruchomości na łączną kwotę ok. 2,4 miliona złotych" - podawała prokuratura.

"Prowadzone postępowanie przygotowawcze ma wieloosobowy i wieloprzedmiotowy zakres oraz bezprecedensowy charakter. Przesłany do Sądu akt oskarżenia nie kończy sprawy, gdyż badane są okoliczności przejęcia innych nieruchomości, co wymaga dalszego gromadzenia materiału dowodowego" - dodawała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Sonda
Czy za zabójstwo powinna być kara śmierci?

Wpadli przez przechwałki jednego z członków gangu

O działalności grupy, prokuratura i policja dowiedziały się od kobiety, która nie była z tymi przestępstwami związana. Złożyła zawiadomienie po rozmowie ze znajomym Robertem S., który współpracował z Romanem P. i opowiedział kobiecie o dokonywanych zbrodniach.

Robert S. został zatrzymany w marcu 2021 roku. Złożył obszerne wyjaśnienia, bo "nie chciał być zamieszany w zabójstwa". Mężczyzna zeznał, że był odpowiedzialny za weryfikowanie stanu majątkowego pokrzywdzonych, zadłużenia posiadanych przez nich nieruchomości, środków na rachunkach bankowych. Robert S. posiadał szczegółowe informacje o zbrodniach.

W wyniku działań śledczych udało się ocalić życie kolejnej ofiary grupy. Miała nią być emerytka z Warszawy. 9 września podczas działań operacyjnych funkcjonariusze zabezpieczyli u niej 1,5-litrową butelkę po wodzie mineralnej, w której był zatruty izopropanolem alkohol.

Ustalono również, że ta sama kobieta dwa miesiące wcześniej była w banku z podejrzanym Krzysztofem P., wypłaciła z konta 330 tys. zł. Wcześniej 100 tys. Pracownicy banku zaalarmowali policję, podejrzewając, że ich klientka może być oszukiwana. Krzysztof P. został ujęty, zanim kobieta przekazała mu pieniądze. Mężczyzna twierdził, że jest niewinny, a emerytka jest jego ukochaną. Kobieta złożyła podobne zeznania i P. został wówczas zwolniony, ale śledczy pracowali dalej.

Do pierwszych zatrzymań doszło w grudniu 2021 roku. Wówczas policjanci Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga zatrzymali braci Romana P. i Krzysztofa P., Wiesława A. oraz Pawła S.

Rusza proces w sprawie gangu trucicieli

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny członkom gangu trucicieli może grozić nawet dożywocie. Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, pierwszy termin rozprawy Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie wyznaczył na środę, 12 lipca.