Trzaskowski przebuduje kolejną ważną ulicę w Warszawie. Chmielna zmieni swoje oblicze [WIDEO, ZDJĘCIA]

Rafał Trzaskowski wizualizacja ul. Chmielnej
Autor: MARCIN WZIONTEK, URZĄD MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY (4) Rafał Trzaskowski wizualizacja ul. Chmielnej

Prezydent Rafał Trzaskowski w czwartek pojawił się na tyłach Domów Centrum i ogłosił jak będzie wyglądać jego kolejny pomysł na zmianę oblicza ulic w centrum Warszawy. Tym razem padło na jedną z najbardziej uczęszczanych przez turystów arterię – ulicę Chmielną. Zamieni się ona w prawdziwy deptak, pełny zieleni, nowoczesnych ławeczek i efektownego oświetlenia.

Konsekwentnie chcemy by centrum Warszawy wyglądało jak centra najbardziej nowoczesnych miast w Europie i na świecie. Chcemy by było przyjazne dla mieszkańców, zielone, dostosowane do potrzeb pieszych, rowerzystów ale i tych, którzy czasami muszą też skorzystać z samochodu – powiedział Rafał Trzaskowski podczas ogłoszenia wyników konkursu na projekt nowego oblicza ulicy Chmielnej.

Jury konkursowe na czele z Wojciechem Wagnerem z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego wybrało pracę autorstwa RS Architektura Krajobrazu. Co zakłada zwycięski szkic? Po obu stronach Chmielnej mają stanąć rzędy drzew. Zmienią się skwery przy kinie Atlantic oraz przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Zmiany dotkną też ulicę Bracką na odcinku od Al. Jerozolimskich do tzw. Placu Pięciu Rogów. Pojawią się ogrody deszczowe. Zniknie nawierzchnia z kostki betonowej z lat 90. XX wieku. Zastąpią ją duże granitowe płyty.

- W ten sposób konsekwentnie realizujemy program Nowego Centrum Warszawy, w którym będzie można oddychać czystym powietrzem, schronić się przed słońcem w cieniu drzew, wygodnie poruszać pieszo, na rowerze czy transportem publicznym – dodał prezydent Trzaskowski.

W konkursie, który trwał do 25 maja wpłynęło osiem prac. Architekci składali je poprzez platformę cyfrową. Sąd konkursowy obradował na spotkaniach online. Laureaci pierwszego miejsca otrzymali 45 tys. zł nagrody i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Dyskusja pokonkursowa ma się odbyć za dwa tygodnie. Urzędnicy nie podają jednak konkretnych terminów kiedy miały by się rozpocząć prace na Chmielnej, ani ile by to miało kosztować.

Nowe oblicze ulicy Chmielnej. Urzędnicy wybrali projekt
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE