Ursus: Bezdomni zbudowali statek! Przed nimi rejs dookoła świata [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]

2018-10-22 10:44 Kajetan Szewczyk
Wnętrze statku
Autor: NOWA 24 GODZINY Wnętrze statku

Grupa bezdomnych z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej w warszawskim ursusie zbudowała statek. Nikt nie dawał im szans na to, że uda się doprowadzić projekt do końca. Ale im się udało. Teraz popłyną w rejs dookoła świata. Sprawą zajął się nasz reporter Szymon Kępka.

Zobacz materiał o statku:

- To jest zbudowane rękami, ale nie tylko przeze mnie. Dużo ludzi się tutaj przewinęło - uśmiecha się Sławomir Michalski, jeden z budowniczych. Na budowę potrzeba było jedenastu lat! To wszystko działo się na podwórzu. Budowano go prostymi metodami i teraz trafi do stoczni na ostatnie poprawki i specjalistyczny osprzęt.

>>> Statek bezdomnych powstaje w Ursusie. Będzie gotowy za dwa lata [WIDEO]

Pomysłodawcą budowy statku był ojciec Bogusław Paleczny. To on inspirował bezdomnych do tego, by swoje życie podporządkowali jednemu celowi, w tym przypadku, budowie statku.

>>> Cisza wyborcza zakończona, a warszawiacy... w kolejce do głosowania

Niektórzy o morzu nie mają pojęcia, ale ta budowa to dla nich sens życia. - Największa jednostka to kajak. Jak nim wypłynąłem to z jednej i drugiej strony brzeg widziałem, a tu mi mówią, Marek, nie będziesz brzegu widział, jak na oceanie będziemy dwa, trzy tygodnie - śmieje się jeden z konstruktorów.

O inicjatywie pisał nawet New York Times. Wówczas świat dowiedział się o bezdomnych, którzy chcą opłynąć kulę ziemską.

Czytaj też: Informacja od słuchacza: Na Ochocie zmarł pasażer tramwaju