Urzędnicy Trzaskowskiego przejmą szpital Południowy siłą?! Jest uzasadnienie wyroku

2021-08-25 8:39
Urzędnicy Trzaskowskiego przejmą szpital Południowy siłą?! Jest uzasadnienie wyroku
Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS Urzędnicy Trzaskowskiego przejmą szpital Południowy siłą?! Jest uzasadnienie wyroku

- Ten szpital został odebrany warszawiankom i warszawiakom w sposób, który narusza prawo. Dlatego teraz my domagamy się zwrotu – mówił we wtorek (24.08.2021) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Urzędnicy ze stołecznego ratusza po otrzymaniu uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego chcą przejąć placówkę, ma to nastąpić w środę (25 sierpnia).

Miasto otrzymało już uzasadnienie wyroku WSA, w którym sędzia stwierdził nieważność decyzji o powołaniu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym. - W każdym aspekcie sporu dotyczącego szpitala sąd przyznał rację miastu – podkreśliła Renata Kaznowska.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział odwołanie do NSA.

- Panu ministrowi przysługuje odwołanie, ale chcę wyraźnie podkreślić: sąd stwierdził nieważność decyzji pana ministra. Nieważność, to znaczy, że decyzji nie ma w obrocie prawnym od 26 marca – skomentowała wiceprezydent. Jak wskazała, oznacza to, że szef MZ jest zobowiązany wydać miastu szpital. - Dzisiaj pani pełnomocnik otrzymała wezwanie pana prezydenta do wydania nam w dniu jutrzejszym szpitala – powiedziała Renata Kaznowska.

Zobacz koniecznie: Co dalej z odbudową Pałacu Saskiego? Zlikwidują Grób Nieznanego Żołnierza?

Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią zdjęć.

Urzędnicy Trzaskowskiego przejmą szpital Południowy siłą?! Jest uzasadnienie wyroku

Aktualnie szpital funkcjonuje jako placówka covidowa, jednak według urzędników za wiele się tam nie dzieje.

- Według naszej wiedzy w szpitalu, który może leczyć jednocześnie około 300 pacjentów teraz jest ich około 10. Nie mamy tam wstępu więc nie wiemy jaki jest stan sprzętu i placówki – powiedziała „Super Expressowi” rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Sprawdź: GDDKiA podała nowe informacje o tunelu POW. Kierowcy są w wielkim szoku

Wiceprezydent wskazała, że w środę (25.08.2021) w szpitalu pojawi się zarząd spółki, który wcześniej został zawieszony. Do pracy mają też wrócić wszyscy pracownicy szpitala.

- Z wyjątkiem rządowej pełnomocnik, która jutro kończy pracę. Jeśli uzna inaczej i będzie kwestionowała wyrok sądu, to niewątpliwie skorzystamy z naszego prawa zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zaboru mienia wielkiej wartości – powiedziała Renata Kaznowska.

Pod koniec marca, na wniosek wojewody, minister zdrowia Adam Niedzielski wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do zarządzającej Szpitalem Południowym spółki Szpital Solec. Została nim dr Ewa Więckowska, była prezes tej spółki, która pod koniec lutego – po ponad siedmiu latach – zrezygnowała ze swojego stanowiska. Władze Warszawy konsekwentnie domagają się, by szpital wrócił do miasta. Pisma w tej sprawie trafiły do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Sprawdź: Tego samego dnia zabiły ich pociągi. "Śmierć wyrwała ich z ramion rodzin"

10 specjalistycznych karetek dla Mazowsza
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE