Przy Balatonie zielono! Posadzono drzewa i ogrody deszczowe

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express Przy Balatonie zielono! Posadzono drzewa i ogrody deszczowe

Warszawa. Gocław pięknie zielenieje! Posadzono szpaler drzew i ogrody deszczowe

2022-05-26 13:30

Coraz bardziej zielono robi się na Gocławiu. Oprócz ostatnich prac zmieniających infrastrukturę drogowcy zadbali także o nowe nasadzenia i działania sprzyjające gospodarce wodnej. Wokół jeziorka Balaton pojawił się szpaler dorodnych drzew i ogrody deszczowe, które będą magazynowały wodę z gwałtownych ulew. Zazielenianie Pragi-Południe wciąż trwa.

Na ul. Jugosłowiańskiej wyremontowano chodnik i wytyczono brakujący fragment drogi dla rowerów, w ubiegłym roku na całej długości ulic Meissnera i Umińskiego wyznaczono pasy do parkowania i pasy rowerowe, poprawiając bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Dodatkowo na ul. Meissnera została wymieniona nawierzchnia. W tym roku analogiczne zmiany wdrożono na ul. Abrahama.

Gruszki i lawenda na Gocławiu w Warszawie

Uzupełnieniem zmian drogowych jest zieleń. Na Gocławskich ulicach posadzonych docelowo zostanie 210 drzew – 85 jesionów pensylwańskich, 62 grusze drobnoowocowe, 34 lipy srebrzyste, 27 lip holenderskich oraz 2 topole białe. Na ul. Umińskiego - 39 drzew, na ul. Abrahama – 86, a na ul. Meissnera – 85.

Przeczytaj też: Brał udział w podpaleniu klubu na Foksalu, potem zabił na Nowym Świecie?! Wstrząsające ustalenia

W wielu miejscach sadzone są mieszanki bylin z krzewami. Wśród nich znajdują się m.in. róża pomarszczona, tawuła wierzbolistna, lawenda, szałwia omszona czy liatra kłosowa – w sumie 51 tys. roślin. Dodatkowo ul. Jugosłowiańską ozdobią także trawy – miskant chiński i kostrzewa Gautiera.

Przy Balatonie zielono! Posadzono drzewa i ogrody deszczowe

- Ulice to nie tylko asfalt, chodniki i drogi dla rowerów. To także otaczająca je zieleń, której w Warszawie z każdym rokiem przybywa. Betonowe powierzchnie zastępujemy drzewami, kwiatami i ogrodami deszczowymi. Dzięki tym zmianom mieszkańcy mogą się cieszyć estetyczną przestrzenią miejską, a my możemy ich lepiej chronić przed zanieczyszczeniami powietrza, upałami i podtopieniami podczas nawalnych deszczy - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Ogrody deszczowe na Gocławiu

Na tzw. obwodnicy Gocławia pojawiają się też ogrody deszczowe, które stanowią naturalną formę zapewniającą odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Składają się z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt - jej nadmiar po napełnieniu będzie odprowadzany do kanalizacji. Ogrody są lokowane przy wyjazdach z dróg osiedlowych - to powierzchnie wyłączone z ruchu, wyłożone drobnymi kamieniami.

Nie przegap: Ciechanów. Ciało 38-latki na chodniku w centrum miasta! Policja nie wyklucza zbrodni

Na Gocławiu ogrodów deszczowych powstanie łącznie 18 – 4 na ul. Meissnera, 6 na ul. Umińskiego i 8 na ul. Abrahama. W sumie zajmą 364 m kw. Zostaną posadzone w nich rośliny lubiące wilgoć, takie jak kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, mięta nadwodna, bodziszek błotny, siedmiopalecznik błotny, krwawnica pospolita, sit rozpierzchły, trzęślica modra „Variegata”, śmiałek darniowy, pełnik europejski i przetacznik długolistny.

W ramach prac zagospodarowany zostanie również mały skwer przy al. Stanów Zjednoczonych, gdzie pojawi się 5 klonów pospolitych oraz 3 wiśnie ptasie.

Prowadzone przez ZDM prace powinny zakończyć się pod koniec czerwca.

Sonda
Czy w Warszawie powinno być więcej zieleni?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE