Warszawa: Lekarze gotowi do pracy na Narodowym. Powstaje pierwszy w Polsce szpital polowy

2020-10-20 15:00 Mateusz Nadworski PAP
Szpital na narodowym
Autor: Redakcja SE

Chętnych po pracy w tymczasowym szpitalu polowym na Stadionie Narodowym nie brakuje. Jest już około 100 pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy chcą pomóc w ratowaniu chorych na COVID-19. Równolegle trwa zwożenie sprzętu i przystosowywanie sal stadionu.

Szpital tymczasowy budowany na PGE Narodowym zyskał miano „pilotażowego”. Będzie pierwszą taką placówką w Polsce. - To właśnie tu będziemy chcieli zdobyć szereg doświadczeń, które zostaną wykorzystywane przy organizacji kolejnych takich placówek - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk (45 l.). Rząd w ten sposób przygotowuje się na najgorsze scenariusze, w razie przepełnienia standardowych szpitali. 

Pogoda w Polsce. Czy jest szansa na trochę więcej słońca?

Chętnych do pomocy jak się okazuje nie brakuje. Michał Dworczyk stwierdził, że w Polsce jest za mało personelu medycznego i „to nie jest stan, który da się zmienić w krótkim czasie”. Jednak w tej chwili jest już blisko setka zgłoszeń od pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy zadeklarowali gotowość do pracy na stadionie. - Zgłaszają się też firmy, które chcą użyczyć urządzenia medyczne na potrzeby funkcjonowania tymczasowego szpitala - dodał szef KPRM. 

Pożar garażu na Woli. WIEMY kiedy mieszkańcy WRÓCĄ do swoich domów!

Na Narodowy mają trafiać pacjenci w stanie średnim - którzy wymagają tlenoterapii i nadzoru medycznego. - Osoby, które najciężej będą przechodzić chorobę COVID-19, będą trafiały do „normalnych szpitali”, które są najlepiej przygotowane do prowadzenia intensywnej terapii - stwierdził Michał Dworczyk. 

Warszawa: Biedronki czynne całą dobę [LISTA]

W salach przeznaczonych na konferencje i eventy początkowo ma stanąć 500 łóżek. Pierwsze 250 ma być gotowe do przyjęcia pierwszych pacjentów jeszcze pod koniec obecnego tygodnia. Na teren stadionu cały czas przyjeżdżają transporty ze sprzętem. Budynek jest przystosowywany pod każdym kątem by zachować wszystkie obostrzenia sanitarne. Docelowo na stadionie może stanąć nawet 2 tys. łóżek. 

Warszawa: Mieszkańcy Saskiej Kępy przerażeni. Boją się chodzić do tego sklepu bo...

Od środy ma też ruszyć specjalna infolinia, na którą będą się mogli zgłaszać lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Wszyscy ci, którzy chcą pomóc przy realizacji tego projektu.

Warszawa: Wyceniona na 100 tys. zł Celina wróciła do domu [GALERIA]

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital polowy dla „covidowych” pacjentów.