"SAVE THE PLANET - OCALMY PLANETĘ"

Warszawa. Niezwykła wystawa ekologiczna w Norblinie. Posadzą las w zamian za jej ślad węglowy

2022-09-22 11:15

„Save the planet – ocalmy planetę” to wyjątkowa, multisensoryczna wystawa, która snuje opowieść od Wielkiego Wybuchu, poprzez rozwój cywilizacji, aż do kryzysu klimatycznego, w którym dzisiaj jesteśmy. Jej oglądanie to prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów, a także wielka lekcja nie tylko historii powstania i rozwoju świata, ale także ekologii. Wystawa ruszy już 24 września w Art Box Experience w Fabryce Norblina. Będzie można ją obejrzeć do 15 stycznia 2023 r.

Od Wielkiego Wybuchu do kryzysu klimatycznego

Wystawa „Save the planet – ocalmy planetę” to wizualna opowieść o narodzinach naszej planety i życia na niej, nie tylko ludzkiego, ale całej natury. Zwiedzanie wystawy to podróż między kosmosem, światem podwodnym, dziką przyrodą i rozwojem cywilizacji, której działania często przyczyniają się do dewastacji natury – chodzi między innymi o nadmierną produkcję plastiku czy wycinanie lasów. Jednym z celów wystawy jest uświadomienie społeczeństwa, jak ważna jest edukacja klimatyczna. Każdy jej uczestnik może przeczytać dekalog nawyków, jakie można zastosować w codziennym życiu, by polepszyć kondycję naszej planety. Wystawie towarzyszy poruszająca muzyka klasyczna i efekty wizualne, które dosłownie – zabierają nas w inny świat.

Niezwykła wystawa ekologiczna w Norblinie. Posadzą las w zamian za jej ślad węglowy

Twórcy o wystawie "Save the planet - ocalmy planetę"

- Chcieliśmy zrobić kontent, który nie tylko byłby rozrywkowy, ale miałby jakąś misję. Wszystko wynikało z tego, że byliśmy zaniepokojeni kryzysem klimatycznym na świecie. Włożyliśmy w ten projekt bardzo dużo pracy – skomentował Piotr Sikora, współtwórca „Save the planet – ocalmy planetę”. - Ten projekt pochłaniał bardzo dużo mojego czasu, emocji i ciężkiej pracy. To wielka radość być tutaj i widzieć, że wystawa jest skończona i dostępna dla widzów – dodał Jarbas Agnelli, Brazylijczyk, który jest pomysłodawcą tego widowiska, jego scenarzystą oraz reżyserem.

- Jest to rozrywka inna niż wszystkie, to coś zupełnie innego niż kino lub zwykła wystawa. To niewiarygodne widowisko – powiedziała Joanna Kowalkowska, założycielka i prezeska Art Bx-Experience. Twórcy wystawy dodatkowo zapewniają, że w zamian za ślad węglowy, jaki wytwarza wystawa, we współpracy z fundacją posadzą las. Nieznane jest jednak miejsce, w którym będzie to zrealizowane. - Fundacja Aeris Futuro we współpracy z ekspertami zdecyduje, gdzie najlepiej posadzić las – powiedział Piotr Sikora, współtwórca projektu.

Wystawa multisensoryczna SAVE THE PLANET - OCALMY PLANETĘ zabiera nas w porywającą podróż przez czas i przestrzeń w najodleglejsze zakątki globu z „zieloną” misją ratowania Ziemi. Ten unikalny projekt, łączący nowoczesne technologie i muzykę klasyczną zwraca uwagę̨ na problemy ekologiczne. Zajrzymy do wulkanów i na dno oceanów, podróżując przez wszystkie kontynenty i oceany z ławicami kolorowych ryb, arktycznymi pingwinami, wielorybami, z kolorowym ptactwem, antylopami i gepardami. Zobaczymy niezwykłe ujęcia z kosmosu, materiały dokumentalne, przyrodnicze, ale też sugestywne animacje stworzone komputerowo przez studio Platige Image. A wszystko to w rytmie Czterech pór roku Antonio Vivaldiego, wzbogaconych o współczesne instrumentarium - o widowisku pisze na swojej stronie Art Box Experience.

Sonda
Co robisz, aby chronić świat przed katastrofą klimatyczną?