Starzyński i Kulski - pomnik nad Wisłą

i

Autor: fundacjakulskich.org.pl Starzyński i Kulski - pomnik nad Wisłą

Warszawa. NOWY POMNIK! Prezydent Starzyński i wiceprezydent Kulski przejdą po bulwarach. Jak w 1937 roku

2020-06-24 18:54

Jest rok 1937. Prezydent Stefan Starzyński i jego zastępca Julian Kulski, przyjaciele z legionów, a wówczas urzędnicy miasta wybierają się służbowo na bulwary nad Wisłę. Zapewne omówić plany dotyczące rozwoju Warszawy. Ktoś – służbowo – pstryka im zdjęcie… Ta fotografia posłużyła za wzór pomnika, który po ponad 80 latach od tamtego spaceru ma stanąć właśnie przy bulwarach.

Nowy pomnik nad Wisłą – upamiętniający chyba najlepszego w historii stolicy prezydenta i jego (stosunkowo mniej znanego) wiceprezydenta od inwestycji, ma stanąć przy bulwarach na wysokości Zamku Królewskiego. Jego inicjatorem i w połowie fundatorem jest syn wiceprezydenta – również Julian Kulski, żoliborzanin, powstaniec warszawski, architekt, na stałe mieszkający w USA.

- Mamy nadzieję, że w wakacje Rada Warszawy przychyli się do budowy i lokalizacji tego pomnika. Jesteśmy przygotowani by natychmiast po tym ruszać z budową – mówi „Super Expressowi” Małgorzata Bogusz, prezes Fundacji Kulskich.

Pomnik Starzyńskiego i Kulskiego jest już odlany, stoi w magazynie pod Kielcami.

CHCIAŁEM ŻEBY WARSZAWA BYŁA WIELKA. CZYTAJ FELIETON O STARZYŃSKIM

Starzyński i Kulski - pomnik nad Wisłą

i

Autor: Archiwum prywatne Starzyński i Kulski - pomnik nad Wisłą

Postaci dwóch prezydentów będą nieco większe od normalnej ludzkiej sylwetki, dodatkowo zostaną umieszczone na niewysokiej podstawie tak, by nie wpadali na nie rolkarze i rowerzyści.

Ciekawostka: dokładnie przez środek pomnika przebiegnie granica działek. Starzyński będzie stał po stronie miejskiej a Kulski - na terenie należącym do Zamku Królewskiego czyli Skarbu Państwa.

Pozytywną opinię o budowie pomnika wyraziła już komisja w radzie dzielnicy Śródmieście. Rada Warszawy ma się tą kwestią zająć na sesji 30 lipca.

CZYTAJ TEŻ WSPOMNIENIE ZBIGNIEWA GALPERYNA ZE ZWIĄZKU POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH

Grób Małgorzaty Braunek. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki