Warszawa. NOWY POMNIK! Prezydent Starzyński i wiceprezydent Kulski przejdą po bulwarach. Jak w 1937 roku

2020-06-24 18:54
Starzyński i Kulski - pomnik nad Wisłą
Autor: fundacjakulskich.org.pl Starzyński i Kulski - pomnik nad Wisłą

Jest rok 1937. Prezydent Stefan Starzyński i jego zastępca Julian Kulski, przyjaciele z legionów, a wówczas urzędnicy miasta wybierają się służbowo na bulwary nad Wisłę. Zapewne omówić plany dotyczące rozwoju Warszawy. Ktoś – służbowo – pstryka im zdjęcie… Ta fotografia posłużyła za wzór pomnika, który po ponad 80 latach od tamtego spaceru ma stanąć właśnie przy bulwarach.

Nowy pomnik nad Wisłą – upamiętniający chyba najlepszego w historii stolicy prezydenta i jego (stosunkowo mniej znanego) wiceprezydenta od inwestycji, ma stanąć przy bulwarach na wysokości Zamku Królewskiego. Jego inicjatorem i w połowie fundatorem jest syn wiceprezydenta – również Julian Kulski, żoliborzanin, powstaniec warszawski, architekt, na stałe mieszkający w USA.

- Mamy nadzieję, że w wakacje Rada Warszawy przychyli się do budowy i lokalizacji tego pomnika. Jesteśmy przygotowani by natychmiast po tym ruszać z budową – mówi „Super Expressowi” Małgorzata Bogusz, prezes Fundacji Kulskich.

Pomnik Starzyńskiego i Kulskiego jest już odlany, stoi w magazynie pod Kielcami.

CHCIAŁEM ŻEBY WARSZAWA BYŁA WIELKA. CZYTAJ FELIETON O STARZYŃSKIM

Starzyński i Kulski - pomnik nad Wisłą
Autor: Archiwum prywatne Starzyński i Kulski - pomnik nad Wisłą

Postaci dwóch prezydentów będą nieco większe od normalnej ludzkiej sylwetki, dodatkowo zostaną umieszczone na niewysokiej podstawie tak, by nie wpadali na nie rolkarze i rowerzyści.

Ciekawostka: dokładnie przez środek pomnika przebiegnie granica działek. Starzyński będzie stał po stronie miejskiej a Kulski - na terenie należącym do Zamku Królewskiego czyli Skarbu Państwa.

Pozytywną opinię o budowie pomnika wyraziła już komisja w radzie dzielnicy Śródmieście. Rada Warszawy ma się tą kwestią zająć na sesji 30 lipca.

CZYTAJ TEŻ WSPOMNIENIE ZBIGNIEWA GALPERYNA ZE ZWIĄZKU POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH

Grób Małgorzaty Braunek. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE