krucza

i

Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawa

Nowe Centrum Warszawy

Warszawa: Ulica Krucza jak hiszpańska La Rambla? Przebudowa coraz bliżej, pojawiły się wątpliwości

2022-09-26 19:15

Ulica Krucza już niebawem przejdzie wielką przemianę. W związku z projektem Nowego Centrum Warszawy, które ma zamienić główne ulice Śródmieścia z autostrad na deptaki. Prace rozpoczną się już w przyszłym roku. Zmiany nie podobają się wielu kierowcom, bo dwa pasy znikną kosztem deptaka. Okazuje się, że zastrzeżenia mają też wielbiciele rowerów.

Ul. Krucza do zwężenia. Są wątpliwości

Przebudowa ul. Kruczej to tylko jeden z punktów sztandarowego projektu ratusza w ostatnich latach. Nowe Centrum Warszawy zakłada przebudowę, zwężenie ulic i uspokojenie ruchu. Miejsce dotychczasowych pasów jezdni samochodowych zajmą poszerzone chodniki i pasy zieleni. Takie zmiany są oczywiście nie w smak kierowcom, którym na przebudowanych ulicach zostanie po jednym pasie w każdą stronę.

Przeczytaj również: Krucza do przebudowy. Trzaskowski zwęzi kolejną ważną ulicę

Pretensje do ratusza ma także druga strona. Politycy z partii Razem oraz działacze społeczni ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Zielone Mazowsze mają do ratusza pretensje. Twierdzą, że w projekcie ul. Kruczej brakuje… ścieżek rowerowych. - Rowerzyści będą zmuszeni do jazdy po chodnikach i deptaku. To będzie kolidowało z ruchem pieszych i rodziło konflikty – twierdzą aktywiści. Zarzucają prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu, że inwestycja jest realizowana bez konsultacji z mieszkańcami. - Część osób mieszkających na Kruczej w ogóle nie wie, że ulica będzie przebudowana! Chcemy przeprowadzenia konsultacji społecznych – twierdzą działacze, którzy złożą we wtorek (27 września) petycję w tej sprawie. Co na to urzędnicy?

Warszawa. Ścieżki rowerowe na Kruczej?

Problem w tym, że konsultacje społeczne oznaczają konieczność powtórzenia przetargu na wykonawcę projektu. - Opóźni to nasze prace co najmniej o rok. Poza tym wyznaczenie ścieżki rowerowej musiałoby odbyć się kosztem przestrzeni dla pieszych lub kosztem zieleni – mówi Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich. Zdaniem urzędnika rowerzyści będą mogli bez obaw korzystać z jezdni, bo będzie na nich obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Ulica Krucza jak hiszpańska La Rambla? Pojawiły się wątpliwości, aktywiści zwołali konferencję
Sonda
Czy jesteś za zwężaniem ulic w Warszawie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają