Tak będzie wyglądać nowe piękne centrum Warszawy. Zniknie tunel. Będzie parking

2021-11-25 7:16
 Centrum Warszawy pięknieje!
Autor: materiały prasowe Centrum Warszawy pięknieje!

Radykalne zmiany w ścisłym centrum Warszawy przewiduje koncepcja, która wygrała konkurs na metamorfozę rejonu ul. Złotej i Zgody. Zniknie tunel, którym dziś dojeżdża się pod Pałac Kultury i Nauki! A przy ulicach niedaleko Galerii Centrum i Pasażu Wiecha będzie zielono. Dzisiejsze parkingi w tym rejonie zamienią w miejskie place lub skwery. A parking zejdzie pod ziemię. Kiedy?

Ratusz rozstrzygnął konkurs architektoniczny na przekształcenie rejonu ul. Złotej i Zgody. To kolejny etap na Nowe Centrum Warszawy. Dziś królują tam zaparkowane auta. Zwycięska koncepcja pracowni RS Architektura, którą znamy już z projektu bulwarów wiślanych aż ocieka zielenią. Rewolucyjna zmiana to rezygnacja z tunelu, którym dziś można podjechać pod Pałac Kultury i Nauki. Tunel zniknie. Przed Domem Pod Orłami powstanie miejski plac z ławkami i Ogród Muzyki z podestem wzdłuż gmachu filharmonii i ogródkami gastronomicznymi obok. Plac zabaw, siłownia, stoliki do gry w szachy zajmą dzisiejszy parking u zbiegu ul. Zgoda i Sienkiewicza. A gdzie podzieją się auta? Urzędnicy odpowiadają: - W parkingu podziemnym pod Pl. Powstańców Warszawskich. Umowa na budowę parkingu za 86 mln zł jest już podpisana. Ma być gotowy do 2024 r. Czy Warszawa, tak jak zapowiada Rafał Trzaskowski będzie kiedyś jak Nowy Jork?

Drzewa, nowe place i wygodne chodniki, lustro wodne i zbiornik retencyjny w miejscu obecnego tunelu dla samochodów przy pasażu Wiecha pod Marszałkowską. Rejon ulic Złotej i Zgoda zmieni się w ramach Nowego Centrum Warszawy.

- To kolejny etap dużych zmian, które planujemy w ramach Nowego Centrum Warszawy. Będzie bardziej zielono, bezpieczniej i wygodniej dla pieszych i rowerzystów. Chcemy, aby centrum Warszawy stało się odporne na zmiany klimatu. Uporządkujemy też parkowanie samochodów – wyjaśnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Konkurs był dwuetapowy i nieograniczony. W pierwszym etapie uczestnicy złożyli 23 opracowania. Do drugiego etapu przeszło sześć zespołów. Przyznano ostatecznie pierwszą i drugą nagrodę, dwie równorzędne trzecie jedno wyróżnienie. Na pulę nagród miasto przeznaczyło 150 tys. zł.

* Pierwszą nagrodę (80 tys. zł) otrzymała pracownia RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa z Konstancina-Jeziorny

* Drugą nagrodę (40 tys. zł) Jaz Architekci Żmijewski Jaworski z Warszawy

Dwie równorzędne trzecie nagrody (po 12,5 tys. zł) - Patryk Gwiazda, Dawid Jarosz i Przemysław Tymoszuk z Warszawy oraz Juvenes Projekt

Rafał Trzaskowski o zmianach w centrum Warszawy

„Zwycięska koncepcja zapowiada atrakcyjną i bogatą przyrodniczo zieloną przestrzeń publiczną. W planach jest 167 drzew oraz wytyczenie blisko 3 tysięcy metrów kwadratowych zieleni z bylinami i krzewami. Autorzy założyli, że większość potrzeb parkingowych uda się zapewnić w garażu podziemnym pod placem Powstańców Warszawy. Ruch w rejonie ulic Złotej i Zgoda ma być ograniczony i uspokojony. Powstaną tzw. strefy zamieszkania i Tempo 30 z wjazdem głównie dla dostaw i pojazdów technicznych. Jednocześnie w tym obszarze zachowana zostanie w nowej aranżacji znaczna liczba naziemnych miejsc postojowych, przeznaczonych przede wszystkim dla mieszkańców bądź obsługi dostaw.” - czytamy w komunikacie stołecznego ratusza.

6 grudnia będzie można o zwycięskiej koncepcji dyskutować w trybie zdalnym na kanale ZOOM ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury. Szczegóły wkrótce.

Sonda
Podoba Wam się zwycieski pomysł na rejon ul. Zgody i Złotej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE