Nowa twarz we władzach miasta. Magdalena Młochowska zastąpi Justynę Glusman

i

Autor: UM

Nowa kobieta przy Trzaskowskim. Kim jest Magdalena Młochowska, skąd się wzięła?

2021-11-24 8:35

Prezydent Rafał Trzaskowski wybrał nową pełnomocniczkę d.s. zieleni. Już z nią kiedyś pracował! Znają się od blisko 10 lat. Magdalena Młochowska (39 l.) to nowa twarz w najwyższych władzach Warszawy, ale w ratuszu zatrudniona jeszcze przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Po raz pierwszy w historii Warszawy w zarządzie miasta jest teraz więcej kobiet niż mężczyzn! Dotychczasowa dyrektor Biura Polityki Lokalowej, wcześniej pełnomocniczka d.s. lokatorów i rozwiązywania trudnych problemów związanych z reprywatyzacją, teraz awansowała do grona najbliższych współpracowników Rafała Trzaskowskiego. Kim jest Magdalena Młochowska? Skąd się wzięła w warszawskim ratuszu?

Magdalena Młochowska uczyła się w LO im. Mikołaja Reja w Warszawie, studiowała dwa kierunki na Uniwersytecie Warszawskim: gospodarkę przestrzenną i ochronę środowiska, jeszcze zanim została magistrem, pracowała też na UW. W 2012 roku Donald Tusk mianował ją podsekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji (którym w latach 2013-14 kierował Rafał Trzaskowski). W 2016 roku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała z Młochowską umowę o pracę w warszawskim ratuszu. Do urzędu miasta ściągnął ją ówczesny zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz – wiceprezydent Witold Pahl.

Spokojna, pracowita, merytoryczna. I ten uśmiech!

Po kryzysie związanym z aferą reprywatyzacyjną wiceprezydent Witold Pahl tworzył biuro d.s. dekretowych i dwóch byłych ministrów – Piotr Rodkiewicz i Magdalena Młochowska - miało ratować autorytet urzędu nadszarpnięty aferą reprywatyzacyjną. Młochowska została rzecznikiem mieszkańców do pomocy pokrzywdzonym lokatorom w walce z bezdusznymi kamienicznikami i urzędowymi procedurami. „Jestem, słucham, pomagam” - mówiła jako pełnomocniczka d.s. lokatorów w wywiadzie dla „Super Expressu”. Rodkiewicz już nie pracuje. Młochowska sobie poradziła. Hanna Gronkiewicz-Waltz doceniła spokojną, merytoryczną, pracowitą urzędniczkę o ujmującym uśmiechu. Urzędniczka z którą współpracował w Ministerstwie Cyfryzacji blisko 10 lat temu spodobała się Trzaskowskiemu również w urzędzie. Prezydent awansował ją najpierw na szefa Biura Polityki Lokalowej a teraz na pełnomocniczkę d.s. zieleni. Magdalena Młochowska zastąpi na stanowisku dyrektorki-pełnomocniczki odwołaną kilka dni temu przez Trzaskowskiego Justynę Glusman. Tym samym dołącza do grona najbliższych współpracowników prezydenta Warszawy. Ma zająć się szybszym niż poprzedniczka wdrażaniem w życie hasła o zielonej, czystej, ekologicznej Warszawie.

Jak napisała Glusman powodem wręczenia jej wypowiedzenia "są różnice w podejściu do realizacji zadań, a także moja niezgoda na likwidację, czyli rozparcelowanie Zarządu Zieleni".

Wypowiedzenie dla Justyny Glusman

Justyna Glusman rozczarowała Trzaskowskiego, bo przez trzy lata pracy nie osiągnęła spektakularnych sukcesów, miała za to – jak słyszymy w ratuszu – generować wiele konfliktów. I Trzaskowski – tuż przed trzecią rocznicą urzędowania w Warszawie (która przypada 22 listopada) – stracił cierpliwość i wręczył jej wypowiedzenie. Justyna Glusman je podpisała. I sama o tym powiadomiła w internecie. Powodem wręczenia jej wypowiedzenia "są różnice w podejściu do realizacji zadań, a także moja niezgoda na likwidację, czyli rozparcelowanie Zarządu Zieleni" oraz  - jak sugeruje: "Zapewne powodem zakończenia współpracy jest także presja polityczna zaplecza prezydenta na konsolidację władzy w rękach jednego ugrupowania – oraz przekazania komu innemu dobrze działających obszarów, z dużymi osiągnięciami w tej kadencji".

Nominacja dla Młochowskiej pokazuje że sugestia o partyjniactwie i upolitycznieniu była błędna. Trzaskowski próbuje bowiem tworzyć własną ekipę, nie narzuconą przez różne środowiska.

Ekipa Trzaskowskiego się zmieniła:

Dziś zatem zastępcami prezydenta Rafała Trzaskowskiego są: Michał Olszewski (jako I zastępca), Renata Kaznowska, Aldona Machnowska-Góra i Tomasz Bratek. Dyrektorki pełnomocniczki to Karolina Zdrodowska i Magdalena Młochowska. Po raz pierwszy w historii Warszawy w tzw. zarządzie miasta jest więcej kobiet niż mężczyzn!

Nowa pełnomocnik prezydenta Trzaskowskiego dla "Super Expressu": Jest we mnie optymizm