Warszawa: Zakaz dmuchania od stycznia! Kogo dotyczy?

2020-11-22 14:43 Norbert Amlicki
dmuchawy
Autor: Vladvictoria/pixabay.com dmuchawy

We wszystkich strefach woj. mazowieckiego doszło do przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłów zawieszonych w powietrzu. Więc 8 września sejmik województwa przyjął uchwałę w sprawie nowego programu ochrony powietrza. Wprowadza on bezwzględny zakaz korzystania z dmuchaw do liści. Czy dotyczy on wszystkich?

Czego dotyczy zakaz?

W ramach programu ochrony zostanie wprowadzony całkowity zakaz używania dmuchaw do liści. Zakaz dotyczy zarówno dmuchaw spalinowych, jak i elektrycznych. Nie będzie można z nich korzystać nie tylko do usuwania liści, ale i do skoszonej trawy czy "zamiatania" chodników. Liście i skoszona trawa mają być zamiatane, grabione lub zbierane za pomocą urządzeń ssących.

Postrach kierowców w Warszawie. Odholowują auta prosto z ulicy, to już się ZACZĘŁO!

Kogo będzie dotyczył zakaz?

Zakaz będzie dotyczył nie tylko mieszkańców Mazowsza, ale także organy, służby i wszystkie podmioty zlokalizowane na terenie województwa, w tym wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Nowe prawo miejscowe zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Za nieprzestrzeganie tego zakazu będzie obowiązywała od 500 do 5000 zł, bowiem takie są przewidziane kary za niestosowanie się do wytycznych określonych w uchwale sejmiku województwa.

Dmuchawa ogrodowa. Zamiast miotły i grabi