Wojna w Warszawie o miliard na śmieci

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express Wojna w Warszawie o miliard na śmieci

Warszawę czeka śmieciowy chaos? Kto będzie odbierał odpady?

2022-06-20 7:59

Za dwa tygodnie wygasają kontrakty na odbiór odpadów od mieszkańców Białołęki i Targówka. Miasto nie podpisało nowych umów z firmami śmieciowymi ani nie ogłosiło przetargu na te dzielnice. Urzędnicy planowali oddać obsługę tych dzielnic miejskiej spółce MPO, ale Krajowa Izba Odwoławcza nakazała ogłosić przetarg. Na razie zamiast przetargu jest odwołanie.

1 lipca wygasają podpisane przez miasto umowy na wywóz śmieci z Bemowa, Ochoty, Ursusa, Śródmieścia, Woli, Włoch, Białołęki i Targówka, a z końcem września – z Mokotowa. Stołeczni urzędnicy chcieli powierzyć obsługę tych dziewięciu dzielnic miejskiej spółce na najbliższe cztery lata. KIO wstrzymała te plany – unieważniła decyzję ratusza o powierzeniu MPO obsługi połowy Warszawy w trybie z wolnej ręki w ramach zamówienia typu in-house. MPO dostałoby z miejskiej kasy za to zlecenie blisko miliard złotych. Inne firmy z branży zaprotestowały, a izba odwoławcza podzieliła wątpliwości. Ratusz wciąż jednak nie ogłosił przetargu, by umożliwić konkurencyjną walkę o miejski kontrakt. – Złożyliśmy odwołanie od wyroku KIO – potwierdza Jakub Leduchowski z warszawskiego ratusza.

Dwie dzielnice zagrożone

Kto zatem od 1 lipca będzie odbierał śmieci od mieszkańców dziewięciu dzielnic? W sprawie Bemowa, Ochoty, Ursusa, Śródmieścia, Woli, Włoch miasto wynegocjowało z MPO trzymiesięczne przedłużenie kontraktu. Nie udało się to jednak na razie z obsługującym Białołękę i Targówek konsorcjum Partner.

– Prowadzimy rozmowy z firmami, które odpowiadają za dotychczasową obsługę tych dzielnic. Z całą pewnością nie dojdzie do sytuacji, w której śmieci nie byłyby odbierane z jakiejkolwiek dzielnicy – zapewnia Jakub Leduchowski.

Co dalej?

Pozostałe dzielnice mają zapewnionych operatorów do wywozu śmieci do końca września. Co jednak, gdy KIO podtrzyma swoją decyzję? Miasto na pewno nie zdąży ogłosić i rozstrzygnąć do 1 października  nowego przetargu. Ile wówczas firmy zażyczą sobie za tymczasowe umowy? Na to pytanie na razie brak odpowiedzi.

Sonda
Czy segregujesz śmieci?
"Śmieci będą nawet dwa razy droższe". Warszawa planuje oddać odpady w ręce jednej firmy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE