„Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Koncert wrócił po pandemicznej przerwie

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Koncert wrócił po pandemicznej przerwie

POWSTANIE WARSZAWSKIE

„Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Koncert wrócił po pandemicznej przerwie

2022-08-01 22:17

W poniedziałek (1 sierpnia) o godzinie 20:30 mieszkańcy stolicy wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu. Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego wrócił po dwóch latach przerwy. Wydarzenie kończy wszystkie uroczystości 1 sierpnia. Koncert od lat gromadził tysiące osób, chcących poprzez śpiew oddać hołd powstańcom. Podobnie było w tym roku!

Koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki"

Na warszawski plac Piłsudskiego po prawie dwóch latach przerwy wrócił koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki. Podczas tego uroczystego wydarzenia muzycznego po raz kolejny zaśpiewali piosenki powstańcze w centrum stolicy, o którą 78 lat temu walczyli Powstańcy.

Na placu Piłsudskiego zebrało się kilka tysięcy warszawiaków. Większość ludzi trzymała w dłoniach śpiewnikami. Na rowerach, z dziećmi w wózkach, na kocach na trawnikach. Wszyscy słuchali opowieści powstańców na telebimach i śpiewali. Koncert miał swoją dramaturgię.

Na koncercie obecni byli Powstańcy, między innymi: Helena Rogozińska-Rutkowska, Adrianna Bogucka, Stefan Majster, Jan Bąk ps. "Złoty", Krzysztof Czarnocki ps. "Pantera", Jan Łukasz Rybak ps. "Tarzan" czy Tadeusz Bernfeld ps. "Berta".

ZOBACZ TEŻ: Konflikt Traczyk-Stawskiej z wojewodą mazowieckim. Kością niezgody… krzyż

Zaczęliśmy od piosenek wesołych, a o zmroku skończyliśmy na tych, w których jest już dramatyzm końca powstania – mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Od "Sanitariuszki Małgorzatki" i "Dorotki" po "Modlitwę Armii Krajowej" i hymn "Szarych Szeregów" przez wzruszającą "Warszawo ma". Koncert z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy poprowadził Tomasz Wolny.

Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” to magiczne zwieńczenie, wspólnotowe pożegnanie powstańczego dnia.

Rocznica Powstania Warszawskiego. Wielkie świętowanie na pl. Piłsudskiego
Sonda
Czy wiedziałeś, że Powstanie Warszawskie upadło 2 października 1944 r.?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki