Rosyjski szpieg zatrzymany w Warszawie. To miejski urzędnik. Kopiował kluczowe dokumenty

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Rosyjski szpieg zatrzymany w Warszawie. To miejski urzędnik. Kopiował kluczowe dokumenty

2022-03-23 7:29

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR (Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej). Pracujący w warszawskim urzędzie mężczyzna miał przekazywać Rosjanom cenne dane. Decyzją sądu urzędnik został aresztowany na trzy miesiące.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał w środę, że 17 marca dokonano zatrzymania warszawskiego urzędnika, który dopuszczał się szpiegowania na rzecz Rosji. Mężczyzna kopiował dane i przekazywał je Rosjanom z cywilnego wywiadu zagranicznego. – Funkcjonariusze ABW dokonali szeregu przeszukań, w wyniku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy. Obecnie jest on poddawany analizom – przekazał w rozmowie z PAP Żaryn.

Zatrzymany mężczyzna pracował w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie. Posiadał dostęp między innymi do Archiwum Państwowego m. st. Warszawy! To tu składowane są m.in. zbiory kartograficznego złożone z planów i map, akta władz naczelnych i urzędów centralnych, akta organizacji i instytucji społecznych, finansowych i spółdzielczych. – Z uwagi na charakter dokumentacji gromadzonej we wskazanych jednostkach, działalność podejrzanego stanowiła zagrożenie dla wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Polski – powiedział Żaryn. – Sprawa się rozwija – dodał.

Mężczyźnie, który dopuścił się szpiegowania na rzecz Rosjan usłyszał zarzut szpiegostwa – prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu oraz zarzut przestępstwa urzędniczego – przekroczenia uprawnień. Byłemu urzędnikowi może grozić kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Sąd zadecydował o umieszczeniu podejrzanego w areszcie.

Sonda
Myślisz, że wojna przeniesie się również do innych państw?
Paweł Kowal: Putin za kilka lat będzie pod Warszawą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany