Warszawskie zwierzęta w ogromnym niebezpieczeństwie. Trzy dzielnice zagrożone wścieklizną

2021-10-21 8:55
Warszawskie zwierzęta w ogromnym niebezpieczeństwie. Trzy dzielnice zagrożone wścieklizną
Autor: Pixabay Warszawskie zwierzęta w ogromnym niebezpieczeństwie. Trzy dzielnice zagrożone wścieklizną

Wścieklizna panuje na Mazowszu. Od stycznia tego roku wykryto już ponad 70 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego. Przypadki chorych zwierząt odnotowano również w samej Warszawie. Które dzielnice są najbardziej narażone na rozprzestrzenianie się choroby? O czym powinni pamiętać właściciele czworonogów?

Stołeczny ratusz apeluje do warszawiaków posiadających zwierzęta, by zachowali wzmożoną czujność. Wścieklizna panująca na Mazowszu, jest również w stolicy. Od początku roku w województwie mazowieckim wykryto 71 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących w tym kilka w trzech dzielnicach Warszawy: dwa w Wawrze, jeden w Wesołej i jeden na Targówku.

We wtorek, 7 września, wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny u zwierząt, wskazując obszary zagrożone. Na terenie Warszawy są to właśnie dzielnice: Wawer, Wesoła i Targówek. Na tych obszarach wprowadzono szereg zasad, które mają pomóc w walce ze wścieklizną. Powinni o nich pamiętać przede wszystkim właściciele czworonogów.

Pies na smyczy, kot w zamknięciu

Na obszarach zagrożonych wścieklizną obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy oczywiście mogą biegać wolno, ale tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. Co ważne, nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające.

Warto też zachować ostrożność w przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego, również rannego zwierzęcia. "Ono także może być zarażone wścieklizną" - ostrzega stołeczny ratusz. Należy pamiętać, że nawet w przypadku chęci pomocy, nie należy go dotykać ani podejmować działań na własną rękę, tylko zawiadomić odpowiednie służby.

Jakie są objawy wścieklizny?

Wścieklizna jest niebezpieczna nie tylko dla zwierząt, ale również dla człowieka. Choroba ta u zwierząt objawia się m.in.:

  • agresywnym zachowaniem
  • ślinotokiem
  • połykaniem przez zwierzęta ziemi, kamieni

Warto pamiętać, że dla zwierząt jest to choroba śmiertelna.

U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu, do których należą:

  • bóle głowy
  • nudności
  • pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny
  • śpiączka
  • zgon

Objawem charakterystycznym jest też niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu, czyli wodowstręt.

Zaszczep pupila!

Ratusz zachęca właścicieli czworonogów do wzięcia udziału w akcji "Zaszczep pupila, to tylko chwila". Promuje ona obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.

Władze Warszawy przypominają również, że: "w Polsce właściciele psów są zobowiązani do szczepienia swoich pupili przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia".

Co ważne, brak szczepienia jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Nieobowiązkowe, ale zalecane jest również szczepienie kotów przeciw wściekliźnie.

Sonda
Czy zaszczepiłeś już swojego pupila przeciwko wściekliźnie?
Super Raport 20.10 (Goście: Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy oraz dr hab. Tomasz Słomka - politolog, UW) Sedno Sprawy: Michał Woś
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE