Wielka sensacja w Warszawie. Pokazali twarz zabitego prezydenta

i

Autor: UM Warszawa Wielka sensacja w Warszawie. Pokazali twarz zabitego prezydenta

Niesłychane!

Wielka sensacja w Warszawie. Pokazali twarz zabitego prezydenta

2022-10-03 22:34

Co za sensacja! Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki pochwalił się zdjęciami nowego odkrycia. Widać na nich maskę pośmiertną Prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza. Wykonała ją słynna warszawska pracownia Braci Łopieńskich. Teraz warszawiacy mogą podziwiać znalezisko na żywo. Gdzie je znajdziemy i dlaczego jest takie ważne?

Gabriel Narutowicz. Twarz zabitego prezydenta

Dyrektor Michał Krasucki zamieścił zdjęcia na swoim profilu na Facebooku. - Pamiętacie odkrycie z zeszłego roku? Maskę pośmiertną prezydenta Gabriela Narutowicza? Po raz pierwszy udostępniamy ją publicznie; od dziś będzie eksponowana na wystawie z okazji 160-lecia firmy Bracia Łopieńscy. Zapraszam! - ogłosił stołeczny konserwator.

Specjalna wystawa została otwarta w poniedziałek (3 października). Dzieła można oglądać dziedzińcu pałacu Branickich, przy ul. Nowy Świat 18/20. - W tym roku mija 160. rocznica jej założenia. Na wystawie zostanie pokazany niezwykły dorobek tej sławnej warszawskiej wytwórni oraz unikatowy zbiór gipsów. Formy i modele gipsowe pochodzące z przedwojennej wytwórni przy ul. Hożej zostały odnalezione w grudniu zeszłego roku.

Wystawa przygotowana przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków składa się z dwóch części – plenerowej na dziedzińcu, na której przedstawiono historię wytwórni oraz ekspozycji w oficynie pałacu Branickich, składającej się z wybranych odlewów brązowych oraz odnalezionych modeli gipsowych, prezentowanych szerokiej publiczności po raz pierwszy – napisali organizatorzy. Wystawa potrwa do 19 listopada.

Maska pośmiertna. Co to takiego?

Maska pośmiertna, to odlew twarzy, który robi się przed pochówkiem zmarłej osoby. W dawnych czasach był to powszechny sposób upamiętniania wielkich osobistości. Maskę pośmiertną zdjęto m.in. z Fryderyka Chopina. Gabriel Narutowicz był pierwszym wybranym w odrodzonej po rozbiorach Polsce prezydentem. Zginął w zamachu przeprowadzonym w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

Sonda
Czy wiesz jak zginął prezydent Gabriel Narutowicz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają