KOSZMARNE STATYSTYKI

Wisła może zabić! Kolejne plaża dołączyła do listy czarnych punktów wodnych. „Potrzebujemy miejsca z ratownikami!”

2023-07-07 15:11

Podczas ubiegłorocznych wakacji w stolicy utonęły 23 osoby. To daje nam jedną ofiarę na 2-3 dni! W tym roku Wisła i wody na Mazowszu zabrały już życie 18 osób. W związku z tyloma wypadkami urzędnicy postanowili dodać do listy czarnych punktów wodnych kolejne miejsca. – Jeżeli ktoś zobaczy taką tablicę i zastanowi się, że z jakiegoś powodu ktoś ją w tym miejscu postawił, to akcja zdała egzamin – mówi Paweł Błasiak, prezes mazowieckiego oddziału WOPR.

Warszawa, Praga-Południe. To kolejny czarny punkt w stolicy

„Plaża Saska” to już kolejne niebezpieczne miejsce oznakowane czarno-żółtą tabliczką w stolicy. Na terenie całego województwa mazowieckiego takich punktów jest aż 123! I będzie więcej. – Od początku roku w rejonie Warszawy przeprowadzono 8 wyratowań z nurtu Wisły oraz 5 osobom udzielono pomocy przedmedycznej – wylicza sierż. Maciej Stankiewicz z Komisariatu Rzecznego Policji.

W tym roku w rzekach i jeziorach na Mazowszu utonęło już 18 osób, a 6 w Warszawie i najbliższych okolicach (tzw. garnizon stołeczny). – To przerażające, że tyle osób ginie w wodzie. W mojej ocenie przydałoby się tutaj jakieś strzeżone miejsce, wraz z ratownikiem, który obserwowałby okolice. Na plaże przychodzę bardzo często i żałuję, że nie są one lepiej przygotowane – mówi nam Vira Kushlak (58 l.), z którą rozmawialiśmy na plaży Saska, nowym czarnym punkcie.

Kolejna mieszkanka twierdzi, że specjaliści powinni ustawiać takich znaków jeszcze więcej. – Wisła jest rzeką zdradliwą. Mnóstwo w niej wirów. Sama bym do niej nie weszła – stwierdza Hanna Grabowska (61 l.).

Szef WOPR zwraca uwagę na zdrowy rozsądek, o którym na wakacjach zdarza się zapominać, a czarne punkty mają przypomnieć: – Woda jest dla ludzi, jest po to żeby się w niej bawić, cieszyć i pływać. Ale z rozsądkiem, bezpiecznie, bez brawury i w miejscach do tego przeznaczonych – przestrzega Paweł Błasiak. A jeśli wybieramy kajak czy łódkę: – Prawidłowe zakładanie kamizelek ratunkowych i asekuracyjnych ratuje życie – podsumowuje prezes WOPR. 

To kolejny czarny punkt na terenie stolicy. W miejscach oznaczonych tablicą czarnych punktów ginie najwięcej ludzi!
Sonda
Umiesz pływać?